Bugun...

Zor sorular bizden, cevaplar Akkuş'tan! - 11 Temmuz 2019

 Tarih: 11-07-2019 09:22:00
Türkan GENÇ

Bugünkü siyasi konuğumuz Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş.

Çok keyifli bir sohbet havasında, kulis gündemini ve görüşlerini bizimle paylaştı.

Sorulmayanı sorduk, zor sorular bizden, açık ve net cevaplar Akkuş'tan.

 

Yerel seçimlerde 600 küsür sandıkta CHP'nin resmi görevlisinin olmadığı, ıslak imzalı tutanakların bulunmadığı, sandıkların boş bırakıldığı, lakayıt davranıldığı yönünde bir iddia söz konusu oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Akkuş, 6 bin 842 sandığın da ıslak imzaları CHP'de bulunmakta. Boş sandık söz konusu değil. Müşahitlik sistemi var, 1992 seçimlerinden beri girilen seçimlerde bin 500'e kadar çıkan bir organizasyon. 631 sandıktan, 42'sini düştüğümüzde 599'u da denetlendi. Örneğin 42 sandığın da Harmacık'ta boş olduğu söyleniyor. Oradaki adayımız, ilçe başkanımızın da eğer boşsa bir şeyler söylemeleri beklenirdi. Biz sandıklarımızın boş olduğu değil, müşahitlerle doldurduğumuz bir süreç var. Bu seçim sistemimizde var olan bir sistem.  Örgütlerde böyle bir sıkıntı mevcut değil. Üzerimize atılan bu iddialar yersiz.

 

İddiaları ortaya atanlara yönelik bir süreciniz olacak mı?

İsim isim konuşulan şeyler işitiyoruz, bunlar hak, hukuk çerçevesinde ele alınıyor. Bu davranış biçimi doğru değil. Partimizi küçük düşürecek eylemlerde bulunan arkadaşlarımız yanlış içerisindeler, bazıları tespit edildi. Disiplin süreci başlatılıyor. 3 kişi var şu an.

 

Büyükşehir seçimi neden kaybedildi size göre?

16 Nisan 2017'de referandumda Bursa'da evet çıktı biliyorsunuz. Özel koşullar içerisinde bir kent burası. Ankara, İstanbul, Antalya, Mersin'de seçim kazanılan illerde ise hayır çıktı. Bursa farklı bir konumda. Adayımız, Mustafa Bozbey 20 yıllık bir deneyim sahibi. Bilinirliği yüksek olması bizi umutlandırdı. Malesef sonuçlar istediğimiz, düşündüğümüz gibi olmadı. İmamoğlu ise Beylikdüzü'nden geldi, tanınırlığı azdı ama, çok büyük farkla seçimi kazandı. Adayı ile birlikte örgütlerin, partinin birlikte aldıkları kendi stratejik kararlarının doğru bir şekilde yönetilmesi var. İstanbul bunu başardı. Bursa'nın kendi içinde evet oyunun yüksek çıkması durumunun da, seçim sonuçlarına etki yaptığnı söyleyebiliriz. Burada CHP örgütlerinin, partinin eksik çalıştığını söylemek yanlış olur. Biz de il başkanlığı olarak koordinasyon görevimizi elimizden geldiğince yapmışızdır, yaptık.

 

Bir kopukluk olmadı mı aday Bozbey ile aranızda? Seçim sonucuna bu da etki yapmış olabilir mi?

Mutlaka olmuştur. Her şehirde olduğu gibi. Ancak tolera edilebilecek seviyede olması gerekiyordu. Sayın Bozbey'in 20 yıllık bir tecrübesi var, gönüllüler grubu var. Nilüfer'de bu grupla dört dönem yönetti. Büyükşehir'de de kendisi ve arkadaşları tarafından böyle bir algı oluşturulduğunu düşünüyorum. Böyle bir algı ve kazanabilirlik öngörüsü hata yaptırmış olabilir.

 

Hata derken?

Seçim kazanılabilir ölçüsünü koymak, dört dönem seçim yönetmiş, başkanlık yapmış ama, şimdi farklı koşullar var, ittifak var. 9 ilçenin hepsinde bizim adayımıza verilen oylarla, İYİ Parti'ye verilen oylar arasında 15 bin oy farkı bulunmakta. Zaten biz 48 bin oyla kaybettik. 15 bin oy daha gelseydi, daha az bir oy farkı olacaktı. Önümüzdeki günlerde örgüt toplantısı yaparak, eksiklerimizi ortaya koyup, yol haritamızı çıkaracağız.

 

Seçim tekrarlanmış olsaydı, kazanır mıydınız Büyükşehir'de. Sayın Bozbey 80 bin oy farkıyla alınacağını dile getiriyor...

Ben niyet hiç okumadım hayatımda. Gerçeklere bakıyorum. Biz Bursa'da seçimi kaybettik. Şu anda o koltukta oturan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adayı Alinur Aktaş'tır. Bunun nedenlerini ve niçinlerini araştırmak örgütün görevidir. Danışma kurullarımızda bunlar ele alınacak. Ben şimdi kaybedilmiş bir seçim üzerinde kazanırdık diyemem.

 

Bozbey'e karşı herhangi olumsuz tavır ve tutum sergilediniz mi?

Kimseye karşı tavrım söz konusu değil. Ben siyaset yapıyorum. Hayatımın her döneminde toplumsal fayda üzerine çalıştım. Kimseye kişisel bir husumetim olmadı. Hatta yıllar önce, Görükle belediye başkanlığı yaptığım dönemde bir yurttaş, vatandaş evimi kurşunlamıştı. Onunla dahi iyi şekilde görüşüyorum. Düşmanlık yapsam ona yapardım. Ben belediye başkanı olduğum için yaptı, Hüseyin Akkuş olduğum için yapmadı bunu biliyorum. Her pazar görüşürüz. İnsanları seveceksin. Vicdanlı olacaksın. Ailene, topluma, herkese, bu coğrafyaya katkı vereceksin. Benim Bozbey'e asla düşmanlığım olamaz. Geçenlerde cenazede karşılaştık, merhabalaştık, nezaket çerçevesinde görüşürüz.

 

Siz kendiniz aday olmak istediniz mi? Bu nedenle Bozbey için yeterince çalışma yapmadığınız iddiası mevcut...

Ben aday olmak isteseydim 1999'da olurdum. 1999 yılında Bozbey'i aday gösteren benim. Ben istemedim, ne Nilüfer'e ne Büyükşehir'e. İsteseydim koltuğumu bırakır olurdum, yaparlar, yapmazlar orası ayrı.

 

Son dönemde de mi istemediniz?

Hiçbir talebim olmadı. Benimle ilgili talepler, istekler olmuştur, arkadaşlarımız, parti büyüklerimiz söylemiştir, tartışılmıştır. Ama benim Nilüfer belediye başkanı olmak gibi bir talebim olmadı.

 

Büyükşehir?

Genel başkanım bir şey sorduğunda, aday olabilirim dedim Ahmet Kamaç, ilçe başkanlığından istifa ettiğinde Büyükorhan'da belediye başkan aday olmaya hazırım dedi. Sorumluluk budur. Bu ölçü içinde davrandım. Beş milletvekilinin olduğu ortamda bir kez söyledim. Geçmiş dönemde ben belediye başkanlığı yaptım.

 

CHP'lilere il başkanı beğendirmenin zor olduğu biliniyor. Sizi de eleştirenler oluyor. Kulislerde il başkanı olarak farklı isimler zikredilmekte son dönemde. Bu konudaki düşünceniz nedir?

CHP'nin kendi iç demokrasisi açısından bunu önemsiyorum. Bir yıldan sonra artık aşağı doğru gidiyorsun. Bu süre zarfında seçimler yapılıyor. Mahalle delegeleri seçiliyor, ilçeler, il başkanlığı seçiliyor. 37 bin üyenin hepsi kendisini kongre delegesi, il başkanı, ilçe başkanı, genel başkan olarak görüyor. Saygıyla karşılıyorum. Demokratik bir süreç. Aday olan ve eleştirenlere ilk bir yıl neden eleştirmediklerini de sormak lazım. Önemli değil. Biz bir buçuk yıl içinde beş seçim yaşadık.

 

Yorulduğunuzu düşünüyor musunuz?

Hayır. Bizim geldiğimiz gelenekte yorulma söz konusu değildir.

 

Kongrede aday olacak mısınız?

Şu anda öyle bir şey düşünmüyorum.

 

Net değil yani...

Evet.

Bu cevaplar, birilerinin kafa karışıklığını gidermiş ve kulislerdeki iddialara yanıt olmuştur umarız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Bu yazı 5816 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI