Bugun...

Ünlü iş adamından öğütler! - 21 Mayıs 2019

 Tarih: 21-05-2019 09:10:00
Türkan GENÇ

-İş dünyasında başarının zirvesine ulaştım. Ancak, başarının yanında mutluluğu çok az yaşadım. Sonuç olarak, zenginlik ve varlık hayatın alıştığım bir yönü oldu.

-Şu anda bir hasta yatağında tüm hayatımı gözden geçirirken, kıvanç duyduğum tüm zenginlik ve tanınmanın anlamsızlaştığını anlıyorum.

-Yeteri kadar varlık elde ettiğimiz zaman, zenginlikle ilgisi olmayan konuların peşinden gitmemiz gerekir, daha önemli olan şeylerin. Belki dostluklar, belki sanat, belki de gençlik yıllarında kurduğumuz hayaller.

-Kazandığım zenginliği ve varlığı birlikte götüremiyorum. Allah hepimize zenginliğin oluşturduğu illüzyonu değil, herkesin kalbindeki sevgiyi hissedebilmemiz için duygular verdi. Birlikte götürebildiğim tek şey sevginin oluşturduğu hatıralarım.

-Dünyada en pahalı yatak nedir biliyor musunuz? Hasta yatağı. Sizin için arabayı sürmesi amacıyla bir kişiyi şoför olarak kiralayabilirsiniz. Size para kazandırması için bir kişiyi istihdam edebilirsiniz. Ancak hastalığınızı sizin için taşıyacak kimseyi bulamazsınız.

-Kaybedilen materyaller bulunabilir. Kaybolduğu zaman asla bulunamayacak bir şey var. Hayat.

-Bir insan ameliyathaneye girdiğinde, o ana kadar okumayı bitirmiş olması gereken bir kitabın olduğunu fark ediyor: “Sağlıklı Hayat” kitabı.

-Zaman içinde, perdeler aşağıya inince yüzleşiyoruz. Ailenizin, eşinizin ve dostlarınızın sevgilerine değer verin. Kendinize iyi bakın, diğer insanlara şefkat gösterin. Çocuğunuza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin.

-300 dolarlık saat de, 30 dolarlık saat de zamanı aynı gösteriyor. İster first class uç, ister ekonomi sınıfında, uçak düştüğünde hiç fark etmiyor.

Bu sözler, Apple’nin kurucusu Steve Jobs’a ait. Onun son sözleri olarak kayıtlara geçti. Malumunuz, dünyanın en zengin ve de başarılı işadamlarından biriydi.

Herkes için 'öğüt' niteliği taşıyan bu sözleri, meslektaşım Tanzer Ünal kaleme almış. Ben de çok beğendim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Zira bu felsefeye uygun davranmayan öyle çok insan var ki!

Çalış, çabala, koştur. Çok başarılı ol, çok zengin ol. Sonunda elinde ne kalıyor?

Mevlana'nın Mesnevi'sindeki gibi, testiyi denize daldır, ancak içndeki boşluk kadar su alabilir, fazlasını alamaz.

Makam mevki, mal mülk hepsi burada kalıyor. Sadece sevgi, dostluk, şefkat, iyilik geliyor insanla birlikte.

O nedenle millete tepeden bakan siyasiler de, hep daha fazla diyen iş insanları da, küçük dağlar benim edasıyla dolaşanlar da, bu maddeleri okuyup yaşam felsefesini çok iyi sindirmeliler.

****

AK Parti heyetinin Üsküp çıkarması

 

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Milletvekilleri Refik Özen, Emine Yavuz Gözgeç, Mustafa Esgin, Zafer Yıldız, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, hafta sonunda Üsküp'te gerçekleştirilen iftar organizasyonuna katıldılar.

Büyükşehir Beldiyesi ve El Hilal Derneği işbirliğiyle düzenlenen iftar programı, Türk Çarşısı Tarihi Murat Paşa Camii önünde yapıldı.

Program kapsamında Alaca Camii, Harabati Baba Tekkesi gibi tarihi yerler de ziyaret edildi.

Başkan Aktaş buradaki konuşmasında, Üsküp’ü Bursa’dan ayırmanın mümkün olmadığını ifade ederek, benzer coğrafyalarda aynı yüreklerin attığını belirtiyor.

Göç şehri unvanlı Bursa'mız; Kosova, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan ve Batı Trakya’dan yoğun göç alıyor. Bu anlamda birlik beraberliğin pekiştirilerek sürdürülmesi çok önemli.

****

Yıldırım ekibi Batı Trakya'da

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, yardımcıları Alimolla Salih, Servet Hocaoğulları ve ekibi, hafta sonunda Bulgaristan ve Yunanistan'da idi.

Yıldırım'ın ilk kardeş belediyesi olan Cebel'in Özgürlük Günü kutlamalarına katılan heyet, soydaşların adlarını, dillerini, dinlerini korumak için başlattıkları kutlu direnişin 30. yıl dönümünde buradaki Türkler ile bir araya geldiler.

Daha sonra da Yurt Dışı Türkler Birliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları kapsamında, Gümülcine Değirmendere’de düzenlenen iftara katılarak binlerce soydaşımızla birlikte oldular.

Buralarda yaşayan Türk halkı Türkiye'nin gücünü, desteğini katkısını çok önemsiyor. Onların yalnız olmadığını göstermek bu açıdan gerekiyor.

****

İnsanlık tarihinin ortak noktası

İnsanlık tarihinin ortak noktası;

çalışanların hep yoksul olması,

çalışmayanların zenginleşmesidir.

Karl Marx

****

Günün Sözü

''İnsan; servet ya da bilgisiyle değil,

tavır ve davranışları ile asil olur.''

Hint Atasözü

 

 

 

  Bu yazı 5213 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI