Bugun...

En güzel öğretici hayattır… - 12 Ekim 2018

 Tarih: 11-10-2018 23:18:00
Yakup ÇUKUR

Hayatın seyri içerisinde yapmış olduğumuz hatalar acaba hayat mektebinde bizi karamsarlık batağına batırıp orada çaresiz bırakanlar mıdır? Yoksa bu uzun soluklu mektepte daha güçlü olmak adına elde edilmiş bir birikim midir? Bu sorunun cevabı çok açık aslında. Tecrübe kavramının tanımı yaparken insanın yapmış olduğu hataların toplamı diye ifade ediyoruz.

Mükemmel şekilde donatılarak dünyaya gönderilen insan daha gözlerini açar açmaz bir öğrenme ortamında bulur kendini. Elde ettiği birçok kazanımı deneyerek yanlışlar yaparak elde eder. Çünkü insan hem doğayla mücadele hem de günlük sosyal hayatında bir mücadele içersindedir.

Bu mücadeleden galip çıkmak için bazen defalarca hataya düşebilir. Önemli olan bu hataların insanı doğruya yöneltmesidir. Ampulün mucidi Edison'a yüzlerce kez denedin olmadı boşuna uğraşıyorsun denilince, yüzlerce kez denediğim yollardan olmadığını öğrendim diyerek tarihe ışık tutacak bir cevap vermiştir.

Evet, hayatta her şey zıttı ile galimdir. Biz sıcağı, soğuğu tanıyınca daha iyi öğrendik; geceyi gündüzle birlikte daha iyi öğrendik; doğruyu ve doğruya varmayı da yanlışlarla öğrenmeyi başarmalıyız. 

Başta hayat mektebi ifadesini kullanmamızdaki asıl gaye buydu. Hatalar, yanlışlar ders alındığı zaman kişiyi daha güçlü kılar. Âleme öğretmen olarak gönderilen en güzel öğretmen Allah resulü "Müslüman aynı delikten iki defa yılana sokulmaz " buyurarak aslında bunu ifade etmek istiyor. 

O zaman baştaki sorunun cevabını vermek şuan daha kolay bir hal alıyor.

Evet, hayatın seyrinde defalarca hatalar yaparız ama çoğu kez bu hataların bizlere kazandırdığı kazanımları hiç görmeden hemen karalar bağlamaya başlarız. Aslında bilmeyiz ki bazen devasa alevler sönmek üzere olan bir kıvılcımdan doğar.

Bu gün kullandığımız bütün teknolojiye dayalı aletlerin nice yanlışlar sonucu vücut bulduğunu bilsek bu kadar karamsar olmayacağız. Yaptığımız her hata bizlere güç katmalı, bu gün yaptığımız bir hata gelecekte bizim hayatımızı kandillerle süslemeli hatta yarınımızın başarısı olmalı.

En güzel öğretici hayattır. Aynı hatayı bir daha yapmayarak bize doğruyu öğretir. Sosyal hayatta da insan nefis muhasebesiyle hatalarını görebilse en büyük zenginliklerden birini elde etmiş olur.

 Bazen de Mevlana misali edebi edepsizden öğrense yine doğruya vakıf olmakta doğru bir adım atmış olacak. Sonuç olarak hataya düşmenin her an olağan olduğu hayatta hatalar bir zarar olarak görülmek yerine aksine elde edilmiş bir değer olarak görülürse hayatta insanın mutlu ve başarılı olmasının önündeki en büyük engellerden biri kalkmış olacak.

  Bu yazı 4264 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI