Bugun...

“Senden bir şey olmaz” - 26 Ekim 2018

 Tarih: 25-10-2018 22:29:00
Yakup ÇUKUR

Birçok kişinin hayatını değiştirecek bir söz bu. Kimisi hırslanır, başarmak için gece gündüz çalışır bu söz üzerine.

 Kimisi de bu sözden sonra olumsuz anlamda etkilenir ve günden güne içinde büyütür sözün tesirini. Bu söz bazen kişilerin en yakını olan eşi, dostu, arkadaşı, annesi, babası tarafından söylenir.

Ve kişi bu söze bir türlü alışamaz, bu sözle yaşayamaz, bu sözün üstesinden gelemez. En yakınlarından işittiği bu söz günden güne o kimseye dert olmaya başlar.

Telafisi olmayan bir sürece doğru gider. Hele ki eşler arasında söylenmişse mutsuzlukların başlangıcı olur.

Beraberinde ayrılıklar getirir. Belki de sıradan bir söz gibidir söyleyene ama karşı tarafta büyük sarsıntılar meydana getirir.

Nihayetinde çaresiz bir hastalık gibi kişinin ruhuna yerleşir, derin yaralar açar. Tabi bazen de “senden bir şey olmaz" sözü kişilerde başarıya sebep olabilir ki bunun olması çok istisnadır.

Kişi hırslanır, kendisinden beklenmeyen başarıyı sergilemek için gece gündüz çalışır. Yapmadığı işleri yapar. Pozitif bir kişilik görüntüsü yayar etrafına. Artık bütün amacı başarılı olmaktır.

Oturduğu arkadaş, eş, dost, iş çevresinden her geçen gün bir tecrübe kazanmak için durmadan yorulmadan, üşenmek nedir bilmeden çalışır.

Çünkü o malum söz kulağında asılıdır ve ailenin çalışkan bir ferdi olmak bütün amaçtır artık. Bazen bilerek bazen de farkında olmadan ağzımızdan çıkan her bir söz karşımızdakinin gönlünde olumlu yada olumsuz tesiriyle yerini alır.

Dolayısıyla gereksiz, sadece iş olsun diye yada şaka niyetiyle düşünmeden sözler söylemekten kaçınmak gerek. Atalarımız der ki “Sözünü bil, pişir, ağzında der, devşir.”                                         

 Bir büyük söz daha Hz Ömer der ki sohbet ilaçtır oturtup edene. Sohbet olsun diye değil ilaç olsun diye zaman harcamalıyız.

Bazen şiddetli baş ağrına bir dostunla yapacağın çay eşliğindeki sohbet ilaç gibi gelir. İlaç olacak nice sohbetlerde buluşmak üzere.

  Bu yazı 6773 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI