Bugun...
SON DAKİKA

İçimdeki vesvese - 24 Kasım 2018

 Tarih: 24-11-2018 00:09:00
Yakup ÇUKUR

Bahar aylarında, verimli toprakların içinde kış soğuklarında; yan yana, kucak kucağa yorucu kış şartlarının ardından, cemreler düşmeden bir karar vermek durumunda kalmışlardır. 

Tohumun biri diğerine:

"Ben büyümek istiyorum. Köklerimi dünyanın tarlası olan toprağın derinliklerine yayarak aldığım destekle filizlerimi yeryüzüne göndermek, çiçeklerimle etrafıma güzel kokmak, meyvelerimle insanlığa hizmet etmek, bütün bedenimle semaya hizmetimi anlatmak ve rabbime şükretmek istiyorum" demiş. 

 

Diğer ikincisi ise: "Ben korkuyorum!" demiş kış şartlarındaki yol arkadaşına. 

"Toprağın derinliğine gitsem derin karanlığında beni neyin beklediğini bilemem. Yeryüzüne çıksam yeşeren yapraklarımı kimler yer, kimler koparır? Bilemem çiçek açsam kim koparacak? Kim ne yapacak bilemem içim karma karışık. İçimdeki vesvese beni böyle yönlendiriyor. Ne yapsam, ne etsem bilemiyorum. En iyisi burada kalayım..."  

 

Bu sözleri duyan arkadaşı şaşkınlık içinde: "Bak arkadaşım! Bizim bir görevimiz var. Biz bir gömülür, bin çiçek açarız. Yüce Allah bize böyle bir görev vermiştir. Sen bu büyük emre itaatsizlik yapamazsın. Birlikte kışın zor şartlarında bizi çürümekten o korudu, şimdi bizden hizmet bekliyor. Karar vermelisin" der. 

 

Bu sözleri duyan ikinci tohum: "Yok korkuyorum, bekleyeceğim." 

 

Tam o sırada bir rüzgar esmeye başlar. Karar verip toprağa kök salan tohum rüzgâra direnç gösterir, kararsız kalan ikinci tohumu ise rüzgâr uçurur. Dönmemek üzere...

 

Vakit, zaman önemli. Nasıl yaşanılır, neler yapılır, doğum ve ölüm arasındaki hayat mektebi maratonumuzu nasıl değerlendirmemize karar vermeliyiz? Asi hâldeki içimizdeki vesveseler bize yanlış komutlar verebilir. 

 

Unutmamalıyız, hepimizin bir görevi vardır.

 

  Bu yazı 5523 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI