Bugun...
SON DAKİKA

Üç Kafa - 29 Kasım 2018

 Tarih: 28-11-2018 21:53:00
Yakup ÇUKUR

Dinleyen kafa, düşünen kafa,  sorgulayan kafa,  fikir neyse zikir de odur.  Bir kişi kafasında neyi düşünüyorsa diliyle de onu konuşur ve kişinin ölçüsü de budur.     

Bir gün bir rivayete göre Harun Reşid'in Mürşidi Behlül,  bir gün pazara 3 tane kuru kafa getirerek satmaya başladı.Kaça satıyorsun? diye soranlara da:  Biri bir paraya, birini on paraya, birini de ağırlığınca paraya demiş.

Ey Behlül! Bu fiyat farkları neden? Diye soranlara, şu cevabı vermişti.

Bir insanın fikri neyse zikri ve yaşamında odur demiş ve açıklamış;

Birincisi taş kafadır; en ucuza gider çünkü hiç nasihat dinlemez.

İkincisi boş kafadır; dinler ama hiç uygulamaz

Üçüncüsü ise hoş kafadır; hem dinler, hem öğrenir, hem öğretir,  inanır inancına amel eder. Örnek davranır hoş görülü paylaşımcı bir kafadır onunda ağırlığına ne gelirse o paraya veriyorum.

Anlatmak istediğimiz mevzu taş, kafa boş kafa, hoş kafa kişi kendi ektiğini biçer bu dünya ahretin tarlası, dilimiz yüzünüzün aynasıdır...

Elbette insan oğlunun mimari yüce Allah'tır insana değeri de o biçer.

Kişiler kendi idolijileriyle, kendi bakış açısıyla  kişilere değer biçemez çünkü; yukarıdaki şekle göre yüce  Allah evrene bir denge kurmuştur.

İyi, çok iyi, normal iyi  herkese bir irade verilmiştir yanlış olmasa doğru nasıl anlaşılır ki ? Yüce Allah tam özgürlük, tam irade verdiği insan oğluna iki yol tercih hakkı vermiştir; ya cennet ya cehennem tercih senin...

Üç kafa da  eşit kafa aynı şartlarda yaratılan kafa.

 

  Bu yazı 5230 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI