Bugun...
SON DAKİKA

Duygularını Kontrol Et - 1 Aralık 2018

 Tarih: 01-12-2018 12:34:00
Yakup ÇUKUR

Coşku, inanılmaz bir güçtür. Kişinin içinde böyle bir duygu ve güç vardır ama farkında değildir. Aslında kıpır kıpırdır içine dışına sığmaz. Yürüyüşüne güç verir, bazen de dünyaya hükümdarmış gibi hisseder. Bazen de kendini idare ve ifade edemez hâle gelir.

Bir fıkrayla devam edelim: Bir gün trafik polisi emniyet kemeri kontrolü yapmak için göreve başladı, gün boyunca gelen gideni durdurdu. Mesai bitimine kadar birçok sürücüde emniyet kemeri takılı değildi. Kendi aralarında bir karar aldılar, kim emniyet kemeri takılı gelirse ona büyük ödül verelim dediler, durumu amirlerine bildirdiler amirleri de tamam dedi. Tam o sırada bir sürücü tam trafik kurallarına uygun, emniyet kemeri takılı bir vaziyette geldi.

Polis memuru sordu: Nerelisiniz?

Karadeniz dediler. Ben Temel'im habu da Fadime...

Size ödülümüz var, siz kuralara uygun araç kullanıyorsunuz, ondan size ödülümüz. Tam 200 TL. Bu makbuzu imzalayın lütfen.

Temel imzaladı makbuzu.

Polis memuru sordu: Bu parayı ne yapacaksınız?

Çok teşekkür ederim memur bey, bu parayla ehliyet alacağım.

Kıyamet kopar. Hemen Fadime teyze atılır, olaya müdahale eder: “Ula uşağum, siz bakmayın onun ne dediğine Temel içince ne dediğini bilmez de...”

Memur bey bu duruma şaşırmış durumdayken bir ses de bagajdan gelir.

“Ula ne oldi geçtuk mi sinıri?”

İçlerindeki inanılmaz güç, fıkramızın kahramanlarını kendilerini idare ve ifade edemez hale getirdi. Bulundukları yanlış durumların hepsini büyük ödülü kazanmanın verdiği coşkuyla birlikte bir bir döküldüler adeta.

Güç, kontrol edebildiğimiz ölçüde güçtür; kontrolsüz güç, güç değildir. Peki nasıl olacak da duygularımızı kontrol edebileceğiz, duygularımızın bizi kontrol etmesine izin vermeyeceğiz?

Bunun başarabilmek için öncelikle içinde bulunduğumuz yanlışlardan arınmamız, duygularımızı en berrak haliyle bünyemizde muhafaza etmemiz gerekmektedir. Sonrasında da bize verilmiş en büyük nimetlerden olan aklımızı devreye sokmalıyız. Fikirlerimizin duygularımız sebebiyle hükümsüz hale gelmesine, engel olmalıyız.

Eee, ne demişler:

“Fikir firar ederse sonuç hep hüsran olur.”

 

  Bu yazı 4776 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI