Bugun...
SON DAKİKA

Küçük... - 29 Nisan 2019

 Tarih: 29-04-2019 08:22:00
Z. Seven RAZGIRAT

Bugün ne zaman mutsuz olmaya başladığımızı düşündüm. Büyük hedeflerin küçük adımlarla başarıldığını unuttuğum zamandan beri mutsuz olduğumu fark ettim. Büyük hedefler koyup, o hedefler peşinde koşmaya çalışırken zaman zaman yolumu kaybettiğimi gördüm. Oysa çocukken, çok daha küçük adımlarla ne kadar büyük başarılar elde etmişim…

Nedensiz yere mutsuz olduğum anlarda, çocukluğumda nedensiz yere mutlu olduğum anları unuttuğumu gördüm mesela. Büyüdükçe mutlu olmak için değil de, mutsuz olmak için sebepler aramaya başladığımı gördüm. Büyük değişimler, büyük başarılar ve büyük kazanımlar beklerken zaman zaman nefesim kesilmiş; hayat dolu, mutluluk dolu, ferah ve huzur dolu bir nefesin ancak ve ancak küçük mutlulukları atlamamakla alınabileceğini çoktan unutmuşum. Hepsi çocukluğumda kalmış…

Henüz daha bebekken elimize tutuşturulan oyuncaklarda silindiri doğru deliğe yerleştirebilmenin bazen dakikalarca süren azmi gözümün önüne geliyor. Ve başarmış olmanın verdiği mutluluk. Başarımı çevremdekilere gösterme çabam ve özgüvenimi yükseltmemdeki etkisi… Nefesimizin kesilmemesinin anahtarını aslında çocukken biliyormuşuz ama zaman içinde nasıl kaybettik onu düşünmüyoruz.

Bir gecede başarı hikâyelerinin aslında birer efsane olduğunu hepimiz biliyoruz. Çevremiz bu efsaneleri bize pazarlamaya çalışan bildirimlerle dolu. Bir ayda dil öğretme, 2 ayda 20 kilo verdirme veya 3 ayda zengin olma gibi birçok vaadi müthiş kampanyalarla sunan bir dünya içinde yaşıyoruz. Hepimiz hızlı olan her şeyin geçici olduğunu birçok insandan deneyimlemiş, gözlemlemiş olmamıza rağmen bir an önce büyük hedeflerimize ulaşma arzumuzdan vazgeçemiyoruz. Güzel gelişmelere belki hızla ulaşabiliriz ama bunların kalıcı olmasını istiyorsak bunun zaman alacağını da kabullenmemiz gerekiyor. Bakış açılarımızı değiştirmemiz, kalıcı büyük gelişme ve başarılara ancak küçük kazanımlarla ulaşabileceğimizi kabul etmemiz gerekiyor.

Çoğumuz küçük şeylerle mutlu olacak kadar vaktimiz olmadığını düşünüp, hayattaki küçük gelişmeleri azımsıyor olabiliriz. Oysa yeri geldiğinde saatlerimizi bize hiçbir katkısı olmayacak faaliyetlerle harcamaktan, bizleri kabul etmeleri ve sevmeleri için insanları mutlu edebilmek adına çabalamaktan ya da akışa göre savrulmaktan kendimizi kurtaramıyoruz. Acaba hayatınızda sizin için en kıymetliler listesi oluştursanız, zamanınız kaçıncı sıraya geçerdi?

Hayattaki küçük şeyler aslında azımsanmayacak kadar büyükler. Bizi biz yapan, özgüvenimizi koruyan ve bizi mutlu eden her şey küçük küçük başlıyor. Küçük başarıları ve mutlulukları azımsamamızdan dolayı asla mutlu olamıyor ve işin kötü tarafı; geleceğimiz olan çocuklarımızı da bu yolda kendi ellerimizle köreltiyoruz. Bebekken silindiri doğru deliğe yerleştirebildiği için mutlu olurken; bir süre sonra, büyükleri tarafından önüne konulan hedeflere ulaşmak için çabalayan, sonrasında da kendi büyük mutluluk arayışları içinde nefesinin kesilmemesi için boğuşan bir bireye dönüşüyorlar.

Oysa bir an durup düşünsek; Bülent Ortaçgil’in dediği gibi “hayat hep küçük şeyler” değil mi?

Hep küçük şeyler bizi usandıran

Küçük şeyler bizi utandıran

Hep küçük şeyler küçük şeyler bizi yarıştıran

Küçük şeyler bizi uzlaştıran

Küçük şeyler hepsi de küçücük şeyler

Bizi yönlendiren, sevindiren, düşündüren

Hep kısa anlar, mutluluklar, hayal görür uzun zamanlar

Hep kısa anlar karar verdiğimiz sonra günler boyu neden diye düşündüğümüz

Kısa anlar hepsi de kısacık anlar

Bizi yönlendiren, sevindiren, düşündüren

Hep büyük düşler, büyük düşler peşinde koştuğumuz

Sonra neredeyiz diye içinde kaybolduğumuz

Hep büyük düşler elimle tutamadığım

Hiç görmediğim, yaşamadığım

Büyük düşler hepsi de küçücük şeyler

Bizi yönlendiren, sevindiren, düşündüren

Hep küçük şeyler bizi savaştıran, küçük şeyler bizi barıştıran

Hep küçük şeyler seni sevdiğim, küçük şeyler seni üzdüğüm

Küçük şeyler hepsi minicik şeyler bizi yönlendiren, sevindiren, düşündüren

 

  Bu yazı 6359 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI