Bugun...
SON DAKİKA

Yalnızlığa övgü… - 8 Kasım 2018

 Tarih: 08-11-2018 01:11:00
Z. Seven RAZGIRAT

“Yalnız” yanında başkaları bulunmayan tek başına olan; “yalnızlık” ise yalnız olma durumu ve kimsesizlik olarak tanımlanıyor. Kelime anlamlarını okurken bile içimizi burkan, bizi yaralayan bir kelime yalnızlık kelimesi. Bir bakıma da doğrudur bu hislere sebep olması. Kimse uzun süre tek başına kalmak istemez. Bazen şaka yollu “boğazına lokma takılsa bir sırtına vuranın olmalı” deriz. İnsan tek olarak yaşamak için yaratılmış bir canlı değil. Bu konuda birçoğumuzun aynı fikirde olduğuna eminim. Ama ben bu hafta, yalnızlığın kıymetli yüzünden bahsetmek istiyorum. Bazen yalnızlığın haksız yere fazla korkutucu bir noktaya konulduğunu düşünüyorum. Çünkü kıymeti bilindiğinde yalnızlık, bir insan için çok verimli noktalara taşınabilir bir huzur sağlama aracı olabilir.

Kalabalıklarla iç içe yaşamak çok güzeldir. Zamanın nasıl akıp geçtiğini anlayamayız bile. Topluluklar ortak kararlarla ne yaşamamızı istiyorlarsa ona yönlendirirler bizi. Bu topluluk iki kişi bile olsa bu durum değişmez. Peki, acaba topluluk içindeyken biz kendimizi ne kadar dinliyoruz dersiniz? Ya da buyurun tersten soralım soruyu. Biz kendimizi tanıyorsak ve bizim önemsediğimiz şeyleri başkalarına anlatıp onlara ulaştıramıyorsak; onlarca insanla iç içe olsak da aslında yalnız değil miyiz?

Burada ben kişinin isteyerek, tercih ederek zaman zaman yalnız kalmaya çalışmasından bahsediyorum tabi ki. Terk edilmişlik ile tercihen yalnızlık arasında çok ciddi bir fark vardır. Tüm yaşamımız boyunca hayatımıza giren birçok insanı dinliyoruz değil mi? İnsanların düşünceleri, insanların istekleri, hayata bakış açıları, olayları değerlendirişleri, dertleri, mutlulukları veya hayalleri… Bu kadar uzun zamanları başkalarına ayırırken acaba kendi kendimizi dinlemek için ne kadar zaman ayırıyoruz dersiniz? Bana soracak olursanız pek azımız kendimizle bir başımıza kalıp kendimizi dinlemeye cesaret ediyoruz.

Kendimizi tanımıyor, sevmiyor ya da beğenmiyor olabilir miyiz? Acaba ben, tek başıma neler yapmaktan hoşlanıyorum? Ya da ben, kendi arkadaşlığımdan mutlu olacak mıyım? Tek başıma kaldığımda kendime yapacağım yolculuk çok mu sıkıcı, ya da çok mu korkutucu olacak? İnsanın kendisini tanıyıp, kendisiyle dost olabilmesini sağlayabilmek için riske girmeye değer diye düşünüyorum. Belki önce sıkıcı ya da insanın kendisi ile hesaplaşmaları noktasında çok bunaltıcı olacak. Ama insan kendini tanıyıp sevmeyi öğrendikten sonra özgürleştirdiği aklıyla kısa zamanda ne kadar çok şey başarabildiğini görerek şaşıracaktır.

İnsan neden yalnız kalmak ister ki diyebilirsiniz. Hiçbir insan dur durak bilmeden koşamaz. Arada bir durmak ve soluk almak zorundadır. Zaman zaman bir süre kendisi ile baş başa kalması, kendini tanıması, geçmişle ilgili yaşadıklarını değerlendirmesi ve geleceği üzerine fikir ve hayaller kurması gerekir. Bu esnada tek ihtiyacı olan ise sadece kendisidir. Çevresinde yalnızlığını bozacak hiçbir etkileşim kaynağı bulundurmadan sadece kendi kalabalıkları içinde özgürce fikirler üretebilir. Çoğumuzun kafasını boşaltmak, düşüncelerimizi ölçüp tartmak, bakış açımızı gözden geçirmek için yalnız başımıza zaman geçirmeye gereksinimimiz vardır. Aslında yalnızlık bize hayatımızda kullanabileceğimiz çok kıymetli şeyler öğretir. 

Çoğumuz özgürlüğümüzü seviyoruz. Kişinin en özgür olduğu zaman ise yalnız olduğu zaman… Yalnız olmadığımız zamanlarda ise özgürlüklerimizden kademe kademe vazgeçiyoruz ve kendimizden fedakârlıklar yapıyoruz. Toplum içinde yaşamanın başlıca gerekliliklerinden biri de bu. Bir de yalnızlığın verdiği özgürlüğe alışmak var işin sonunda. Tamamen bencil bir bireye dönüşüp sadece kendi istediği şekilde hayatını sürdürmek… Dikkatli olmalıyız. Tüm bu fikirler kafamızda uçuşurken, dönüp dolaşıp iki kelimeye odaklanmamız gerekiyor: “Dengeli Yaşam”. Tercihlerimizi yaparken ölçüyü ve sınırları düzgün belirleyebilmek…

Ne güzel söylemiş Rus yönetmen Andrey Tarkovski;

“Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin.”

Kendinizle keyifli zamanlar dilerim…

  Bu yazı 6183 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI