Bugun...
SON DAKİKA

KENDİNİZE İNANIN - 26 Eylül 2018

 Tarih: 25-09-2018 23:18:00
Zeki Gürdal KARAOĞLU

Merhaba; bu hafta sizinle kendimize inanmanın değerini paylaşmak istiyorum. Ve kendimize inanmanın nasıl bir süper güç olduğundan söz edeceğim.

 

Küçükken izlemekten en keyif aldığım çizgi filmlerden biri “He-Man”’di. Ortalama bir çocuğun bir anda “Gölgelerin gücü adına” diye bağırması ve gözümüzün önünde bir süper kahramana dönüşüp “güç bende artık” diyerek tamamlaması çok havalı gelirdi bana. Ama en çok hoşuma giden şey yanındaki evcil kaplanın, ismi “Titrek”di birden “Atılgan”a dönüşmesiydi...

 

Böyle süper güçlerimiz olsa ne güzel olurdu değil mi? Bir telefon kulübesine girip bir anda “Superman”a dönüşmek...

 

Örümcek duyularımız sayesinde bir anda gelen tehlikeyi sezmemiz...

 

Hayat ne kadar kolay olurdu... İstediğimiz yere bir anda uçup gidip, hiç çalışmak zorunda kalmamak... İnsanın süper gücü olunca hayat ne kadar kolay görünüyor gözümüze...

 

Peki size aslında her birimiz süper kahramanız ve her birimizin süper gücü var desem?

 

“Hadi canım sen de” dersiniz...

 

Ben de ısrar ederim; “Evet, süper gücünüz var... Sadece farkında değilsiniz...”

 

Çünkü kendimize yeterince inanmıyor, yeterince kendimize güvenmiyoruz. Kendi içimizdeki cevheri keşfetmeden, sadece yaşamın telaşı içinde yaşayıp gittiğimiz için fark edemiyoruz.

 

Tıpkı süper kahramanlar gibi bizlerin de farklı farklı özel güçleri var. Önemli olan önce kendimizdeki süper gücün ne olduğunu keşfetmektir.

 

Kimimiz çok iyi konuşur, kimimiz çok sabırlıdır, kimimiz çok sevecendir vs... Bunlar “süper güç değil ki” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Süper güç dediğin gözünden ışın çıkartmak, tek sıçramada Bursa’dan İstanbul’a gitmek gibi olur... Evet, doğru bunlar süper güç ama sadece çizgi romanlarda, filmlerde olan süper güç.

 

Gerçek süper güç içimizdeki cevheri keşfetmektir. Her birimizin kendine has olan güçlü bir tarafı vardır. Bu tarafımızı fark edip onu ortaya çıkarttığımız anda güç kendi elinize geçmiş demektir.

 

Bir reklam vardı hatırlarsınız; “Kontrolsüz güç, güç değildir” diyorlardı reklamda. İşte içimizdeki cevheri keşfettiğimiz gün, artık kontrol bizdedir.

 

Keşfetmek için ne yapmak lazım?

 

Kendinizi dinleyin... En önemlisi kendinize inanın… Gün içinde kolaylıkla becerdiğiniz işlere bakın. Onları nasıl becerdiğinizi gözlemleyin...

 

Çevrenizi dinleyin... Eşiniz, dostunuz, iş arkadaşlarınız sizinle ilgili yorumlarda bulunurlar. Sizinle ilgili en çok beğendikleri özellikleri bir şekilde sık sık dile getiriyor olduklarını fark edeceksiniz.

 

İşte bu fark ettiğiniz özellikler sizin süper gücünüzdür.

 

Kendinizi keşfedin ve şaşırın. Özetle, kendi inandığınızı yapın. Zaman ilerliyor, ömür geçiyor ve sadece keşkeler kalıyor.

 

 

 

 

 

 

  Bu yazı 3789 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI