Bugun...

Düşünüyor ve üzülüyorum

 Tarih: 04-08-2018 02:14:00
Zülkef YEŞİLBAHÇE

Yazımın başlığını okuyanların ilk akıllarından geçirdiklerini tahmin etmek zor değil. Çünkü millet olarak günlük bir ömür yaşıyoruz. Birçoğu doların yükselişinden. Peş, peşe gelen zamlardan, ABD ve Avrupa’nın Türkiye'yi dışlamasından söz ederiz. Onlarla yuvarlanıp gideriz. Kendi ülkemizde kendimizin yarattığı gelecek tehlikesini görmek istemeyiz. Oraya kafa yormayız.

Benim düşünüyor ve üzülüyorum diye attığım başlık hayat pahalılığı değil. Ona ister istemez kıt kanat katlanıyoruz. Benim endişem kendim için ve bu yılların nesilleri için değil. Gelecekteki torunlarımız. Bu gidişle Türkiye n nüfus ve sosyal ve kültürel yapısı ne olacak endişesine cevap aramak.

Büyük harfler başlığındaki çeşitli sınavlarda öğrencilerin durumun ne olduğunu görüyoruz. Aydın, okumuş insanları yönetmek zordur diyen sözde profesörler ve iktidar yöneticileri türedi ülkede. Ülkemiz yolgeçen hanına döndü. İpini koparan, kazığını çıkaran soluğu Türkiye de alıyor. İyi güzel, hoş geldiniz dedik. Lokmalarımızı paylaştık. Çeşitli şehirlerde bu beslemelerin yerli halka döner bıçakları ile saldırdıklarını görüyoruz. Oturdukları semtlerde yerli halkı sindirme girişimleri devam ediyor. Giydikleri kılık kıyafetlerin İslami kıyafet olduğunu söyleyerek yerli insanlarımızın da dini duygularını istismar ederek kendilerinin taşıdıkları kılık, kıyafete bürünmelerini sağlıyorlar. Yüzlerde kara peçeler. Yerlerde sürünen kara çarşaflar. Küçücük kız çocukların bu sıcak havalarda kara esaret çarşafın altına hapsetmek Müslümanlık bu ise, olmaz olsun böyle Müslümanlık. Herkes kendi kafasına göre Müslümanlığı farklı yönlere çekiyor.9 yaşındaki kız çocukların evlendirilebileceğini söyleyen yobaz, sözde din adamları prof. Unvanları taşıyanlar türedi. Ne yazık ki bu gidişata dur diyen yok. Sosyal medyada Suriyelilerin Türkiye ki sözde lideri şu ifadeleri kullandığı yazıldı;15–20 yıl sonra Türkiye yi bizler yöneteceğiz. Boşuna hızla üremiyoruz. Sosyal ve kültürel yapısı ne olduğu belli değil bu zihniyet, ülkemiz insanının sosyal ve kültürel gelişim çabalarını hangi seviyelere indireceklerini düşünüyor ve üzülüyorum. Üzüntüm kendim için değil. Bizler belirli yaşa ulaşmış insanlarız. Bu olumsuz gelişmelere bizlerin de tanık olduğu dönemlerde gerçekleşiyor ise bunda dolaylı olarak bizlerin de günahımız var. Soruyorum; Bu gidişata neden dur diyemiyoruz. Neden uyuştuk veya uyuşturulduk.

Bakınız; Doğal gaz a ve elektriğe, kısacası hayata yapılan bu sorumsuzca zamların yanında ülkemize yeni bir göç dalgası söz konusu olduğu yazılıp çiziliyor. Bizler Sayın Erdoğan n seçim öncesinde TV. Kameraları önünde; Suriyeli misafir kardeşlerimizi ülkelerine göndereceğiz sözünü tutmasını beklerken, yeni bir sığınmacı akını söz konusu. Çok açık yazıyorum; PTT şubelerinde kuyruklar oluşturarak yardım adı altında maaş almaları, yemeyip, içmeyip devletine bağlı vergisini ödeyen insanların zoruna gidiyor bu görüntüler. Birçoğu bunu kanma dokunuyor diye ifade ediyor.

Devlet adamın sözü senet değil çek gibi geçerli olmalı. Diyeceksiniz; Zülkef ağabey yüz binlerce ödenmeyen çekler var ülkede. Bizleri yönetenlerin sözleri de ödenmeyen çeklere benziyor dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ben de diyorum ki, ya onları seçenler kimler?

Tekrar yazıyorum; Üzüntüm ve endişem kendim için değil. Türkiye n geleceği için. Bazıları Türkiye n geleceği sana mı kaldı diyebilir. İşte bu sözü söyleye, söyleye ülke bu duruma geldi. Yazıyı okuyup yorum yapacak okurlarımdan şu yorumu bekliyorum. Zülkef abi, düşün ancak üzülme. Bu dediklerin olmayacak diye belge ve bilgilere dayandırarak yorumlarını yazarlarsa memnun olur. Derin bir nefes alır, yanılmış olmak isterim.Nasıl olsa ülkede, yanıltılan, kandırılan, aldatılan çok…

  Bu yazı 4938 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI