Aleviliğin inanç merkezleri; Cemevleri

Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği Cemevi Başkanı Daimi Arı’dan Aleviliğe dair bilgiler aldık. Arı, “Cemevleri Alevi toplumunun inanç merkezleridir. Burada sunulan hizmetler iki aşamalı gerçekleşir. Biri inanç boyutlu diğeri de kültürel ve sosyal boyutludur” dedi.

Aleviliğin inanç merkezleri; Cemevleri

Hıdırcan KAYA

Dede eksikliği çektiklerini belirten Daimi Arı, “Cemevlerinde ibadetler alevi inanç sisteminde her cuma bir cem yapılır. Bizim cemevimizde dede eksikliğinden dolayı böyle bir şey gerçekleştiremiyoruz. Diğer sosyal etkinlikler de var. Bunlar; bağlama kursu, semah eğitimi,öğrencilerimize takviye derslerdir. İnanç doğrultusunda cenaze hizmetlerimiz mevcut. Cenaze olduğu zaman cemevinde morg mevcut. Kurban Bayramı’nda kurban kesim yerimiz var” Alevi inancının paylaşımından bahseden Arı, “Paylaşımı insanlarımızın yapmış olduğu katkılarla mümkündür. Bu mahallenin halkı da paylaşım seven bir halk olduğu için bu konuda çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ”

Eşit yurttaşlık istediklerini belirten Arı, “Alevi toplumunun da bu ülkede var olduğunu ve kim neye inanıyorsa ona inanmasını savunuyoruz. Bizim hiç kimsenin inancına karışmadığımız gibi kimsenin de bizim inancımıza karışmasını istiyoruz. Bu ülkede hep bir arada yaşıyoruz. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Laz, Çerkes hepimiz aynı çatının altında yaşıyoruz. Coğrafyamız çok geniş. Kimse kimsenin inancına karışmamasını istiyoruz. Anayasanın 10.maddesi temelinde eşitlik vurgusunun da gerçekleşmesini temenni ediyoruz” dedi.

“YASAL STATÜ VERİLSİN”

Cemevlerinin yasal statüye kavuşmasını aktaran Daimi Arı, “Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi gerekir. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bunlardan farklı bir şey istemiyoruz. Biz cemevi ve camii’nin rekabet etmesini istemiyoruz. Camii’ye giden gitsin kendi inancını yaşasın, cemevine giden de kendi ibadetini yapsın diyoruz. Kimseyi kimseye düşürmeye gerek yok. Bu ülkede hep beraber yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

BAĞLAMANIN ÖNEMİ

Alevilikte bağlamanın öneminden bahseden Daimi Arı, “Muaviye inanç sistemi topluluğun değerlerini yok etmiştir. Yazılı kaynakları yakmıştır. Süreç devam ettiğince ulu ozanlarımız, pirlerimiz bağlamaya telli Kur’an demişler. Çünkü Kur’anın terimlerini bağlama ile söyler hale geldikleri için. Alevi toplumunun özü bağlamadır. Cemlerde bağlama ile zikrederiz. Hayatımızın her alanında bağlama mevcuttur” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?