Balık fiyatları cep yakıyor!

Mudanya’da balık fiyatları cep yakıyor. Mudanya Tahir Balıkçılık personeli Selahattin Sağlık ile beraber balık fiyatları hakkında konuştuk.

Balık fiyatları cep yakıyor!

Hıdırcan KAYA

Kurban Bayramı dolayısıyla balık satışlarında azalma olduğunun altını çizen Sağlık, “Kurban Bayramı olduğu için herkes şuanda kurban pazarına gidiyor. Bayramdan sonra satışların yoğun olacağını düşünüyoruz. Şuanda hem fiyatlardan dolayı hem de bayramdan dolayı satışlar yok denecek kadar az. Eylül gibi havaların soğumasıyla beraber satışlar da artacaktır. Bu sade bu sene ile ilgili de değil. Her sene biz bunu yaşıyoruz. Yani sürpriz olmadı. Böyle bir şey bekliyorduk. Kurban Bayramı’nda balık satışları düşer” dedi. Satışların yaz aylarını da etkilediğini belirten Sağlık, “Satışlar kışa göre tabii ki de düşük. Bunların nedeni de sezon kapalı ve havaların sıcak olmasıdır. Sıcaklarda millet balık yemez. Ama kış aylarında sezon açıldığı zaman özellikle Rus halkı eylülde balık yemeye başlıyor. O zamanlar da hava sıcak oluyor tabii ki de. Ama yine de o zamanlar balık tüketimi daha fazla oluyor. Balık sezonu o zaman açılıyor. Balık daha çok bollaşıyor. Ve daha da hesaplı oluyor” ifadelerini kullandı.

“BALIK EKMEK DAHA FAZLA SATILIYOR”

Balık ekmeğin daha fazla satıldığını belirten Selahattin Sağlık, “Biz de balık ekmek olsun, pişirme olsun her şey mevcut. Kilo ile balık pişiriyoruz. Balık ne kadar ise biz pişirmeden 10 TL alıyoruz. Eylül ayından itibaren satışlar yoğunlaşmaya başlar. Özellikle başka ülkelerden, başka şehirlerden Mudanya’ya gelenler tercih etmektedir” şeklinde konuştu.

SEZONDAN DOLAYI FİYATLAR PAHALI

Balık fiyatlarının sezondan dolayı pahalı olmasını ifade eden Sağlık, şunları söyledi; “Balık fiyatları şuanda daha da ucuz. 2-3 gün önceye gidecek olursak eğer o zaman daha pahalıydı. Yavaş yavaş düşmeye başladı. Fakat vatandaşa halen daha pahalı geliyor. Bu da gayet normal, çünkü kış aylarında çok daha uygun fiyatlara satılıyordu. Hem yaz aylarının olması hem de balık avlanma sezonunun kapalı olması dolayısıyla fiyatları da uçurdu.Havanın esmesine de bağlı. Sadece yaz-kış olarak ele almamamız gerekir. Kış aylarında da balık olmazsa fiyatlar yeniden tavan yapar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?