BURSA TİYATROYA DOYACAK!

Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali “Pirin’in Büyülü Dünyası” ile Bulgaristan ekibi Blagoevgrad Belediye Kukla Tiyatrosu ile halka perdelerini açtı.

BURSA TİYATROYA DOYACAK!

DUYGU DOĞAN

Bursa’da bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali açılış töreni Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın katılımıyla Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “İlkini 2014 yılında düzenledik. Şu an da 7’ncisini düzenliyoruz ve bundan çok mutluyuz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak siz sanatseverler için daha çok etkinlik yapma peşindeyiz. Bakanlığımız devlet tiyatroları bugün olduğu gibi birçok festivale imza atıyor. Bursa’da sanatın canlandırılması hedefiyle yola çıkılan festivalde Balkan ülkelerini ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Oyunlarını sergileyecek olan ülkelere başarılar diliyorum. Bu tür festivallerin bölgeler arası barışı sağlayacağını da düşünüyorum” şeklinde konuştu. Bakanlık olarak yurdun her köşesinde sanatın güçlenmesi ve yaygınlaşması için devamlı yeni proje ve etkinlik peşinde olduklarını vurgulayan Yavuz, “Sanatseverlerden gelen talepler doğrultusunda daha çok turne, daha çok festival düzenlemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

26 MART’A KADAR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise konuşmasında, böyle bir organizasyonun parçası olmaktan mutluluk duyduklarını söylerken “Bursa güzellikler şehri. Bu manada yapılan çok önemli çalışmalar var, yeni döneme dair düşündüklerimiz var. Bursa Balkanlar başta olmak üzere Anadolu’nun birçok yerinden göç almış bir şehir. Dolayısıyla ben bu buluşmanın anlamlı olduğunu düşünüyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından açılış oyunu “Pirin’in Büyülü Dünyası” ile Bulgaristan ekibi Blagoevgrad Belediye Kukla Tiyatrosu sahne aldı. Festival 26 Mart’a kadar devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?