BURSA’NIN HANIMEFENDİ SESİ

Yıllar önce arkadaşlarımla birlikte FSM’nin müzik kokan caddelerinden birinde gezerken, sesini duyarak girdiğimiz kafede kendisiyle tanışma fırsatı bulduğumuz, güzel Bursa’mızın kadife sesli ve hanımefendi sanatçısı Sevcan Celbişer’le güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

BURSA’NIN HANIMEFENDİ SESİ

DUYGU DOĞAN

Pandemi sebebiyle sosyal paylaşım sitelerinden biri üzerinden gerçekleştirdiğimiz bu sohbeti severek okuyacağınızdan eminiz. En kısa zamanda bu kötü günlerin geçip, tekrar eski özgür günlerimize dönebilmek dileğiyle paylaşıyoruz…

1) SEVCAN CELBİŞER KİMDİR?

19.06.1981 Bulgaristan’ın Ardino şehrinde doğmuşum. İlkokul 3.sınıfta Türkiye’ye geldik. Kalan eğitimimi Bursa’da tamamladım. En son olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk müziği bölümünde 4 yıl okudum.

MÜZİĞE KAÇ YILINDA BAŞLADINIZ? HERHANGİ BİR ENSTRÜMAN ÇALABİLİYOR MUSUNUZ?

Müziğe çok küçük yaşlarda babamın aldığı minik akordeon ile başladım. Profesyonel olarak 15 yıldır sahne almaktayım. Daha çok şan eğitimine ağırlık verdiğim için profesyonel anlamda herhangi bir enstrüman çalmıyorum.

3) SİZCE MÜZİK NEDİR? İNSANLAR NEDEN MÜZİK YAPARLAR? NEDEN ŞARKI SÖYLERLER?

Gerçekten müzik ruhun gıdasıdır.  İnsanın mutluluğuna, hüznüne birebir eşlik eder. Doğduğumuz anda annemizin ninnisiyle başlar, öğretmenimizin kelimeleri öğretirken hep birlikte heceleri nağmeli söylememizle devam eder… Kimisi yaktığı ağıtlarla haykırır içindekileri, kimisi aşk melodileriyle söyler hislerini. Bu yüzden her insan müzikle yaşar hayatını.

4) İYİ BİR ŞARKICI OLMANIN BİR ÖLÇÜSÜ VAR MIDIR? VARSA NEDİR?

İyi bir şarkıcı olmak, her alanda olduğu gibi işini ciddiyetle ve severek yapmaktan geçiyor. İyi şarkı söyleyebilirsiniz, sahneniz de çok kuvvetli olabilir ancak işinizin ciddiyetini kaybederseniz bu alemde çabuk sönersiniz.

5) ÜZERİNDE YAŞADIĞIMIZ DÜNYA ŞARKI SÖYLEMEK İÇİN NELER SUNUYOR SİZLERE?

Aslında bir yaşadığımız dünya var bir de olmasını istediğimiz dünya. Yaşadığımız dünya bize acıları ve mutlulukları ile ilham verirken, olmasını istediğimiz dünya ise hayallerimizi ortaya koyduğumuz şarkılar söyletir.

6) EN SEVDİĞİNİZ, EN ÇOK ETKİLENDİĞİNİZ MÜZİSYENLER VE SİZİ EN ETKİLEYEN MÜZİK TÜRÜ HANGİSİ?

Ben daha çok nostalji hayranıyım. Evdeki stüdyomun duvarları, kalbimizde yaşayan eski duayen sanatçılarımızın resimleri ile dolu. Onların resimleri bile birçok konuda bana ilham veriyor. Mesela, Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Ayten Alpman, Tanju Okan, Barış Manço, Cem Karaca ve ismini yazamadığım nice sanatçılarımız. İsimlerini yazdığım müzisyenlerden de anlayacağınız gibi halk müziğinden sanat müziğine, poptan rock müziğe kadar bütün müzik türlerini sever ve dinlerim. Çünkü hepsi farklı bir yaşanmışlık ve farklı duyguları anlatıyor.

7) ŞARKI SÖYLEMEK İSTEYENLERE NELER TAVSİYE EDERSİNİZ?

Şarkı söylemek bir tutkudur. Ancak profesyonel anlamda şarkı söylemek iyi bir eğitim ve tecrübe işidir. Naçizane tavsiyem, herkes şarkı söylüyor diye şarkı söylemesinler, herkes şarkı söylüyor diye de şarkı söylemekten vazgeçmesinler.

8) ŞARKILARINIZ NERELERDE YAYIMLANIYOR? PANDEMİYE KADAR NERELERDE SAHNE ALDINIZ?

Genelde evimdeki stüdyomda kendi imkanlarımızla akustik kayıtlar yapıp, video çekimleri ile kendi sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum. Pandemi dönemine kadar genelde otellerde, düğünlerde, özel davetlerde ve balolarda sahne aldım. En son konserimi 15 Eylül 2019 tarihinde AnatoliumAVM’de vermiştim. Önceki yıllarda ise yerel TV kanallarında müzik programlarında da yer aldım.

SÖYLEMEYİ EN SEVDİĞİNİZ ŞARKININ SÖZLERİNİ VE VARSA ÖYKÜSÜNÜ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?

Söylemeyi en sevdiğim şarkılardan biri İlhan İrem’in Anlasana adlı parçasıdır. Küçüklüğümde hep onun klibini izlerdim. Klibinde sulardan kalkıp, ormanda yürüyen dans eden masal perisi gibi bir kız vardı. Onu çok severdim. Ayrıca şarkının sözleri de beni çok etkilerdi ve hala etkiliyor. Özellikle de şu sözleri; ” Sensizliğin acısını sen nereden bileceksin? Sen hiç sensiz kalmadın ki…”

10) ŞİMDİYE KADAR KAÇ KONSER VERDİNİZ, ALBÜM ÇALIŞMANIZ VAR MI?

2019 Yılının başlarında ” Yolculuk Nereye ” isimli 5 şarkılık maxisingle albümümü Ossi Müzik etiketiyle dinleyicilerime sundum. Albümümde çok değerli üstatlar Özdemir Erdoğan ve Hasan Cihat Örter’den eserler vardır. 3 şarkımızı kliplendirebildik. Sonrasında maalesef pandemi araya girdi. Albüm öncesinde ve sonrasında birçok konserim oldu. Özellikle Bursa’da çeşitli festivallerde, Zafer Plaza AVM, Anatolium AVM ve Endülüs Park AVM gibi yerlerde  konserlerim oldu. Bu sene yapacağımız konserleri ve programları da pandemi nedeniyle iptal etmek zorunda kaldık.

11) MÜZİĞE DAİR ANLATMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ANINIZ VAR MI?

Birkaç sene önce Korupark AVM’de Fatih Erkoç konserine gitmiştim. En ön sıradaydım. Kendisi şarkı söylerken ben de farkında olmadan alışkanlık nedeniyle yüksek sesle back vokal yapmaya başlamışım. O kadar yüksek sesin içinde benim sesimi duymuş. Bir anda müziği durdurdu. Beni tebrik etti. Bursa’daki sanat okuluna beni davet etti. Birkaç gün sonra sanat merkezine gidip birlikte sohbet ettik ve imzalı albümünü bana hediye etti. O günü hiç unutamam… Son olarak pandeminin biran önce bitmesini ve zor günler geçiren tüm müzisyen arkadaşlarımla birlikte dinleyicilerimizle yeniden buluşacağımız günleri özlemle bekliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?