BURSA’YA ÖZGÜ BİR MİMARİ YOK

Arslanlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziya Arslan, “Bursa’da çarpık kentleşme çok fazla. Mesela bir villa var, hemen yanında da 50 katlı bir bina. Bunun böyle olmaması gerekiyor” dedi.

BURSA’YA ÖZGÜ BİR MİMARİ YOK

HIDIRCAN KAYA

Arslanlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziya Arslan, son günlerde işsizlikte yaşanan artışın başlıca nedenlerinden birinin inşaat sektöründe yaşanan dalgalanmanın olduğunu söyledi. Dalgalanmanın yurt dışına bağımlılıktan kaynaklandığını belirten Mehmet Ziya Arslan,”Bütün siyasi olaylardan, küresel krizlerden inşaat sektörü de etkileniyor. İnşaat en çok istihdam sağlayan sektör. Onun için de Türkiye’deki işsizliğin çok önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Ayrıca inşaatta ithalatın kesilmesi gerekiyor. Çünkü bu sektörde ihtiyaç duyulan her malzeme Türkiye’de de üretilebilir” dedi. Bankalardaki kredi faizlerine de değinen Arslan, “Bankalarda faizler düştü ancak, bu konuda keyfi davranılıyor. Vatandaş kredi almak istiyor ama iş güvencesinde korku duyuyor” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HARÇLARI

Kentsel dönüşüm ile ilgili bilgiler veren Mehmet Ziya Arslan, “Son zamanlarda bir yönetmelik geldi ve bu yönetmelikte ‘kentsel dönüşüm harçları’ yok denildi. Ancak belediyeler, tapu bizden bu paraları alıyor. Yaptığımız inşaatlardan alacağımız fazlasıyla harç bulunmakta. Ama alamıyoruz. Mahkemeye de veriyoruz, bir sonuç çıkmıyor. Aslında bu harçların kanunen muaf olması gerekiyor. Çok zorlu dönemlerden geçiyoruz. Türkiye’de harçlar olsun yapı denetimler olsun, çok yüksek rakamlara çıktı. 1 tane daire için 15 bin TL yapı denetim ücreti ödeniyor. Bunlar çok aşırı fiyat. Diğer ücretlerle topladığınız zaman 1 daire için 50 bin TL ücret ödemek zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.

BURSA’NIN MİMARİSİ

Bursa’nın mimarisini değerlendiren Mehmet Ziya Arslan, “Bursa’da devam eden bir mimari maalesef ki yok. Bursa’nın plancıları iyi bir çalışma yapmıyorlar. Sanat değeri binalarımız olmamıştır. Gecekonduculuk çok fazla önde. Bizim adalet sistemimiz çalışmıyor. Bursa’da değeri yüksek olan bir bina yok. Çarpık kentleşme çok fazla. Mesela bir villa var, hemen yanında da 50 katlı bir bina. Bunun böyle olmaması gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?