Çikolata, şeker ana öğünde

Mesam Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Akpınar Şubesi hekimlerinden Tolunay Berber, çocukların çikolata ve şeker tüketimini ana öğünlerden sonra yapmaları gerektiğini söyledi.

Çikolata, şeker ana öğünde

DUYGU DOĞAN

Ağız ve diş sağlığı büyüklerde olduğu gibi çocuklarda da dikkat edilmesi gereken bir konu. Diş Hekimi Tolunay Berber çocuklarda yer darlığı ve yer bolluğunun çürüğe neden olabildiğini söylerken, “Çocuklarda  6-12 yaş karma dişlenme dönemi. Yer darlığı ya da yer fazlalığı çeşitli problemlere neden olabiliyor. Ağızda yer darlığı ve yer fazlalığı olan çocuklar dişlerini tamamını doğru fırçalayamayabiliyor. Bu da diş çürüğüne neden olabiliyor. ” ifadelerini kullandı.

Çocukların şeker ve çikolata yemesinin dişler fırçalandığı müddetçe problem teşkil etmediğini söyleyen Berber, “Çocuklar şeker çikolata tabii ki yiyebilir. Yedikten sonra ve günde 2 kez dişlerin fırçalanması gerekiyor. Şeker ve çikolata yenecekse de ana öğünlerden sonra tüketilmeli. Çünkü ana öğünler tükürük akışını arttırır. Tükürük artışının fazla olması ağız içerisinde tamponlama görevi yapacaktır. Ara öğünlerde bu gibi gıdalar tüketildiğinde, ağız içi çürümeye karşı daha elverişli bir yapıya sahip oluyor .” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimi Tolunay Berber, pandemi sürecinde diş kliniklerinde de gerekli önlemlerin alındığını söyleyerek ” Otoklav dediğimiz cihazlarla hasta üzerinde kullanılan malzemeler, 170 derece sıcaklıkta bir saat kadar bekletiliyor.  Bunun dışında dezenfeksiyon dediğimiz işlemde zararlı bakteri ve virüsler öldürülüyor.

Tedavi sırasında kullanılan malzemeler çeşitli sterilizasyondan geçiriliyor. Haftada bir kliniğimizde tüm yüzeyleri kapsayacak şekilde, virüslerin havada asılı kalmaması için dezenfeksiyon çalışması oluyor. Hasta ve hekim sağlığı için bunlara özellikle dikkat ediyoruz. “dedi.

Tolunay Berber son olarak, yoğunluğun ve temasın azaltılması için pandemi sürecinde hem çocukların hem de yetişkinlerin acil bir durumu yoksa diş beyazlatma, protez gibi uygulamaları ileri bir tarihe ertelemesi gerektiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?