DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Kentsel dönüşüm planları yakında başlayacak. İmar uygulama çalışmaları yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK

NESİBE CÜRE

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa Teknik Üniversitesi ile işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Yılmaz, “Yıldırım’ın üniversite öğrencileri için geniş bir staj alanı olduğunu düşünüyoruz. Bu minvalde ortak neler yapılabilir bunlarla ilgili bir görüşme gerçekleştiriyoruz. Sadece teknik alanlarda değil aynı zamanda iletişim alanında da öğrencilerimize ne gibi katkılarımız olur diye düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

YILDIRIM’DA VAKALAR DÜŞÜŞTE

Yıldırım’ın nüfus yoğunluğundan dolayı korona virüs vaka sayılarının daha fazla olduğunu söyleyen Oktay Yılmaz, “Yıldırım, Bursa’nın en yoğun ilçesi, nüfus yoğunluğu diğer ilçelere göre daha fazla ve aile apartmanlarının da yoğun olduğu bir ilçe. Dolayısıyla bir evde bir vaka olduğunda o apartmanda diğer herkeste vaka görülmesi söz konusu oluyor. Bir de işçi kesiminin yoğun olduğu bir bölge. Dolayısıyla iş yerlerinde çıkan vakalar olumsuz yansıyor. Tabi bu noktada biz hemşerilerimizin daha dikkatli olması gerektiğini söylüyoruz. Sosyal medyada, billboardlarda, denetimlerimizle bu hatırlatmayı üst düzeyde tutmaya gayret ediyoruz. Son günlerde de vakaların biraz daha stabil olduğu, negatif yönde bir eğilim gösterdiğini de söyleyebiliriz. Ama bunlar anlık hususlar” diye konuştu.

KİRA YARDIMI

Kentsel dönüşüm planları hakkında konuşan Oktay Yılmaz, “Yıldırım’ın yaklaşık üçte birinde imara ilişkin problemler var. Kimi yerde imar planlarının revize edilmesi gerekiyor. Kimi yerde imar uygulama sorunları var. Yıldırımın kentleşmesi planlanmasından çok daha hızlı geliştiği için böyle bir sonuçla karşılaşılıyor. Geçmiş dönemde de yerel yönetimlerin planlama ve uygulamaları olmuş fakat bunlar birilerinin itirazı üzerine mahkemelerce iptal edilmiş. Biz bu iptallerin bir daha yaşanmamasını arzu ediyoruz. Mevlana’dan Ulus, Çınarönü, Hacivat, Şirinevler’e kadar olan bölgenin de mutlaka kök parseli bulunup imar uygulamasının yapılması gerekiyor. Bu da ciddi bir süreç istiyor. İnşallah iki yıl içerisinde de bölgenin imar uygulamasını tamamlayarak bölgede dönüşümün başlamasını istiyoruz. Tabi sadece bu planlama ve uygulama süreçleri değil, bu süre zarfında örnek bir proje de yapacağız. Samanlı caddesi güzergahında 750 konutluk bir projeyi çevre ve şehircilik bakanımızla yani TOKİ ile birlikte geliştireceğiz. Uzlaşma oranlarını yakaladık. Şu anda proje çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızla tekrardan görüşüp bu işin imalatına başlayacağız. Vatandaşımızı oradan taşıyacağız. Kira yardımı yapacağız bu süreç içerisinde. Yeni binalarımızı diktikten sonra bölgede hemşerilerimizin oturmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

ÖNCE İNSAN

Şehircilik anlayışında önce insana önem verdiklerini dile getiren Yılmaz, “Şehir denince bizim aklımıza beton binalardan önce insanlar gelir. İnsana dönük yatırımları önemsiyoruz. Bir yandan bahsettiğimiz uygulamaları, dönüşümleri gerçekleştirirken bir yandan da insan hayatı için de hassas müdahaleler yapmaya çalışıyoruz. Bu minvalde asayiş elbette metropollerin, büyük şehirlerin temel problemlerinden bir tanesi. Burada şehir kültürünün daha güçlü kılınması adına bir takım etkinlikler, kültürel çalışmalar gerekiyor. Biz de bu anlamda sağlık müdürlüğümüzle, emniyet müdürlüğümüzle, milli eğitim müdürlüğümüzle ortak çalışmalar yürütüyoruz. Kaymakamlığımızla ortak bir işbirliği gerçekleştiriyoruz. Hem sivil toplum kuruluşlarımızı da bu işlerin içine katarak gençlerimizin enerjilerini doğru bir şekilde kullanabileceği alanlar oluşturmaya gayret ediyoruz. Naim Süleymanoğlu spor kompleksi aslında AK Parti hükümetinin Yıldırıma yaptığı önemli bir hizmet. Türkiye’nin en büyük spor komplekslerinden biri. Çocuklarımızın vakitlerini verimli, eğlenceli şekilde harcayabilmeleri için bu şekilde gençlik merkezleri kazandırdı. Biz de Yıldırım Belediyesi olarak bu spor kompleksinin işletmeciğini bakanımızdan istedik. Bu anlamda tabi bu süreçte biraz aksadı ama öncesinde yaptığımız çalışmaları bundan sonraki süreçte de pandemi süreci sona erdiğinde de gençlerimizin buluşacağı önemli bir merkez haline getireceğiz” dedi.

HEDİYE KİTAP

Kültürel aktiviteler açısından kitap okumak için bir araya geldiklerini söyleyen Oktay Yılmaz, “Okuduğumuz kitaptan belli bir cümleyi seçip sosyal medyada paylaşıyoruz. Cümlenin hangi kitaba ait olduğunu bilene o kitabı hediye ediyoruz” diyerek kitapların daha fazla okunması için böyle bir yol tercih ettikleri belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?