En sağlıklı et pişirme yöntemleri

Kurban Bayramı neticesinde eti pişirme yöntemleri hakkında Çiçek Lokantası ustası Hanifi Yalçın’dan bilgiler aldık.

En sağlıklı et pişirme yöntemleri

HIDIRCAN KAYA

Etin pişirme yöntemlerini aktaran Yalçın, “Eti jülyen jülyen doğradığın zaman pişmeden yarım saat önce dolaptan çıkarılır. Bunun nedeni de etin kendine gelmesi için yapılır. Tencere ısıtılıp kızgın ateşte et mühürlenir. Renginin değişmesi gerekir. Suyunu saldığı zaman da kısık ateşle pişmeye bırakırsın” dedi.

“ETİN BEKLETİLMESİ GEREKİR”

Kurban kesildikten itibaren bekletilmesinin altını çizen Hanifi Yalçın, “Kesildikten sonra 1 gece bekletilmesi yeterli. Bu da yaklaşık olarak 12 saate denk gelmektedir. Aynı anda pişirip yemek hem sağlık açısından hem de etin sertliği açısından uygun değildir. Başka bir deyişle kesilen bir kasaplık hayvanda bulunan doğal enzimler sert bağ dokusunu parçaladıkça, et yumuşar ve daha da lezzetlenir. Bunun için de etin dinlenmesi gerekir. Aslında bu hayvandan hayvana göre değişiklik de gösterir. Mesela en iyi dana eti 30 gün dinlendirilmiş olan ettir” şeklinde konuştu.

Kavurmanın yanında hangi garnitürler yenmesi gerektiğini açıklayan Yalçın, “Yaptığımız yemeğe göre değişir. Et kavurmayı ele alacak olursak eğer patates, söğüş, domates, biber gibi garnitürler iyi olur. Çoban kavurmada ise içinde domates, arpacık soğanı, diş sarımsak gibi garnitürler olur” ifadelerini kullandı.

EN SAĞLIKLI SAKATAT

Etin en sağlıklı türünü de söyleyen Yalçın, “Izgara yaparsak besin değerlerini saklı tutmuş oluruz. Sonuçta ekstra bir şey yok içerisinde. Kendi yağında kızartıyorsunuz. Etin en sağlıklısı ızgaradır” dedi. En sağlıklı sakatat olarak dalak, böbrek yenilmesini belirten Yalçın sözlerini tamamladı.

KUTU

ET NASIL MARİNE EDİLMELİDİR?

1 kaşık ölçü zeytinyağı

Yarım kaşık ölçü soya sosu ya da limon

1-2 diş sarımsak ya da 1 küçük soğan

1 tatlı kaşığı adaçayı ya da biberiye ya da kekik

1 tatlı kaşığı pul biber ya da toz biber

1 tatlı kaşığı karışık et baharatı ya da kimyon

1 tatlı kaşığı karabiber

Pişirilmeden önce tuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?