“Etki oluşursa inşaata da hareket gelecektir” Faizler düşmeli – ÖZEL RÖPORTAJ

İZOMET Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Eker, “Geçen hafta Maliye Bakanımız Bursa kamuoyuyla bir araya eldi. Güzel açıklamaları var. Kasım, Aralık ayında da olumlu sürprizlerle karşılaşacağımızı ifade etti. İnşallah bu sürprizlerin faiz oranlarına etki edeceği kanaatindeyim. Etki oluşursa inşaata da hareket gelecektir” dedi.

“Etki oluşursa inşaata da hareket gelecektir” Faizler düşmeli – ÖZEL RÖPORTAJ

Son zamanlarda inşaat sektöründe durgunluk etsini gösteriyor. Ülkemizde sanayi alanı dışında istihdam ve üretimde lokomotif olan inşaat sektörünü yükselen döviz kurları ve ithal mal girdisi etkiledi. Yatırımların hız kesmesini istemeyen hükümet yetkilileri ise bu ekonomik dalgalanmalar karşısında adımlar attılar. Son olarak ise tapu masraflarında KDV indirimine gidildi. Ancak üreticiler inşaat alanında ki üretimin var olmasının, olumsuz koşulları değiştirmeyeceğini ifade ediyor. İnşaat yapı malzemeleri alanında hizmet veren İZOMET Isı Ses Su İzolasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Eker gündemi değerlendirdi. Alım gücünün en büyük sektörün gelişmesinde etken olduğunu belirten İZOMET Başkanı Eker, “Netice de alım gücü yükselmezse, alıcı yüksek faiz oranları ile nasıl konut, işyeri veya ofis ihtiyacını giderebilir. Alım gücü olmadıktan sonra da siz inşaatı yapmışsınız ama satamamışsınız hiçbir anlamı olmaz. İlk etapta hükümetin alması gereken önlem faizleri düşürülmesidir” diye konuştu.

 

Kendinizi  tanıtır mısınız?

Bursa’da 1994 yılından beri inşaat sektörüyle iştigal ediyorum. 94 yılından beri inşaat malzemeleri satış, izolasyon malzemeleri satış ve uygulama işi yapıyoruz. Aynı zamanda azda olsa resmi iş olmamak kaydıyla özel sektörde inşaat işi yapıyoruz. Ayrıca uluslararası ilişkilerde yüksek lisans yaptım. İki dönem Osmangazi’de Kent Konseyi Başkanlığı yaptım. Ak Parti’de 7 yıl siyaset yaptım.

İzomet nedir?

İzomet genel anlamda temelden yapıya bir yapıda ihtiyaç olan ısı, su, ses ve yangın ile ilgili her türlü malzeme satışı ve uygulamasını da yapan bir inşaat firması. 

Yaptığı işlerden birkaç örnek verir misiniz?

Mesela Osmangazi Belediyesi yapılırken onun dış cephesini biz yaptık. Bursa’ya mal olmuş büyük projelerin dışında da temelinden tutun, dış cephesine kadar kooperatiflerde, yap-satlar da, üniversitelerde bizim etkenliğimiz var.

YALITIM DA ISI VE SU AÇIK ARA ÖNDE…

En çok hangi yalıtım türü tercih ediliyor?

Şu an en çok ısı yalıtım malzemeleri tercih ediliyor. Isı ve su en çok rağbet gören iki tane iş. Artık zaten yeni yapı yönetmeliğine göre yapılan binaların hepsinde ısı yalıtımı yapma zorunluluğu var zaten. O yüzden insanlar mecburen tercih ediyor. Ayrıca binalarda ısı tasarrufu, yakıtsal tasarruf sağlayan, geri dönüşü en erken ısı yalıtımı olduğu için tercih ediliyor.

Yapı-yalıtım malzemelerinde hangi firmalar ile çalışıyorsunuz?

Yapı malzemeleri de var, daha çok yalıtım malzemeleri var. Mesela Türkiye’de yalıtım denilince akla ilk gelecek firma İzocam’dır. Kurduğumuz seneden beri İzocam’ın bölge bayiliğini yapıyoruz. Yalteks var yalıtım malzemeleri…  Nafarcin alçı ve bayiliği, yapı kimyasallarında hakeza marka olmuş bütün ürünler var bizde.

“İNŞAAT 2018’DE SEKTEYE UĞRADI”

Sektörün şu an ki durumunu nasıl görüyorsunuz?

2017 sonuna kadar sektör gayet iyi gidiyordu. 2018 de maalesef sektör bir sekteye uğradı. Hem girdilerin yüksek olması hem de çoğunlukla da yapı malzemelerinde girdi ya döviz cinsinden olduğu için en çok etkilenen sektörlerden bir tanesiyiz.

Malzemelerin hepsi mi yurt dışından…

Burada ürettiklerimizde var ama bunun ham madde girdisi ithal, mesela plastik ham madde girdilerinin hemen hemen yüzde doksanı yurt dışından geliyor. Sonuçta tamamıyla yerli ürettiğiniz şeylerde enerji ile üretiyorsunuz. Enerjiye de o kadar zam geldi. Girdi fiyatlarına ciddi miktarda zam geldi. İnşaat maliyetleri yükseldi. Faiz yükseldi, öbür taraftan da inşaat satış fiyatları düştü. Talep azaldı ve faizlerde düşük olunca kimse alamıyor. Şu anda maliyetlerinin altında daire satan bir sürü müteahhit arkadaş var. Ve bu gidişatın 2019’a da yansıyacağı görülüyor.

“BEKLİYOR OLACAĞIZ”

Kendi firmanız açısından yılsonu beklentiniz nedir?

Bizde diğer firmalar gibi küçülüyoruz. Daha çok mevcut müteahhit firmalara hizmet ettiğimiz için haliyle onlar istihdam da azaldığı zaman bizde küçülmeye gidiyoruz. 2019 yılı itibariyle küçülmeye gideceğiz.

Firma olarak bu küçülme dışında hedef ve planlarınız nelerdir?

İnşaat sektöründe ki hedefimiz sektörün tekrar harekete geçmesini beklemek. O ışığı gördüğümüz zaman tekrar malzememizi hazırlıyoruz. Bekliyor olacağız.

Son olarak eklemek istediğin var mı?

İnşaat sektörü iş ve istihdam konusunda Türkiye’nin lokomotifi. Devlet bu sektöre az da olsa el uzattı. En önemli olarak şey faizlerin düşmesini bir an önce sağlamak gerekiyor. Teşekkürler.

Vakit ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.

“Sürdürülebilir büyüme diliyoruz”

2019’da sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen İZOMET Yönetim Kurulu Başkanı  Zeki Eker , “Genel ekonomik büyümenin üzerinde bir performans gösteren sektör, 2017 yılında 6,4 büyüdü. Bu performansa bağlı olarak yılın ikinci çeyrek döneminde önemli ölçüde artan toplam inşaat harcamaları 140 milyar TL olarak gerçekleşti ve son yılların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bu çerçevede 2017 yılının ilk yarısında alınan konut yapı ruhsatları önemli bir artış göstererek 620 bin 182 daireye yükseldi. Aynı dönemde alınan yapı izinlerinin sayısı ise 384 bin 322 daire oldu. Bu iki veri karşılaştırıldığında; yeni alınan yapı ruhsatlarına bağlı inşaatların ya kademeli olarak başlatılacağı ya da inşaatların hemen başlaması halinde konut stokunun önemli ölçüde genişleyeceği öngörülüyordu. 2018 yılında da sektöre önemli etkilerden biri de kentsel dönüşümler oldu. Bu bağlamda şehirlerin genel yapı estetiği ve güvenilir yapıların artışı sektöre önemli katkı sağlıyor. 2017 de yükselen sektör hacminin, 2018 deki durgunluğuna rağmen, 2019 da tekrar sürdürülebilir büyüme diliyoruz” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?