GELECEKTEN GEÇMİŞE BAKIŞ

Ebru sanatçıları Emine Elmas ve İbrahim Sami Özen tüm araç ve gereçleri ile yerli olan ebru sergisini meraklılarıyla buluşturdu.

GELECEKTEN GEÇMİŞE BAKIŞ

ARDA EKİNER

Gelecekten geçmişe bakış adlı Ebru sergisinde bulunan 52 parça eserin yaklaşık 1 yılda tamamlandığını aktaran Emine Elmas, “ Sergimizde görmüş olduğunuz malzemeleri oluşturan hemen her şey elde ve yerli ürünlerden üretilmiştir. Ebru çizimlerini yapmış olduğumuz kağıtlarımız dut dallarından, boyalarımızın tamamı elde üretildi. Geleneksel süsleme sanatlarımızda kullandığımız malzemelerin tamamında maalesef dışarıya bağımlıyız bu anlamda da bir ilk diyebilirim. Bu sergide 1 kişi hem kağıt ustası oldu hem boya ustası oldu hem ebrucu oldu hem murakkacı oldu bunların hepsi farklı çalışma disiplinleri ama bu sergide buda başarıldı “ ifadelerini kullandı.

MALZEME SEÇİMİNE DİKKAT

 

Sergide konuşan ebru sanatçısı İbrahim Sami Özen, “ Günümüzde her yerde ebru sergisi görmek, rastlamak çok mümkün ama kağıt satıl alınma, boya satın alınma bu sergimizde tüm ürünler kendi üretimimiz. Ebru sanatında ustalık kadar kullanılan malzemeler de çok önemlidir. Malzeme seçiminde dikkatli olunduğunda daha hoş görünümlü ve daha özel eserler ortaya çıkarılır. Kağıt, Ebru sanatında emici özelliği yüksek ve mat kağıtlar kullanılmalıdır. Kitre Ebru sanatının olmazsa olmazlarından yapıştırıcı özelliği çok az olan bir yapıştırıcı zamktır. Kitre ilk olarak su ile birlikte karıştırılır, daha sonra uygun bir kıvama getirilir “ diye konuştu.

EBRU İSİMLERİ

Sonrasında İbrahim Sami Özen, “Kullanılan renkler ve desenlerine göre farklı isimler ile adlandırılan ebru çeşitleri vardır. Bu ebru çeşitlerinin isimleri Battal ebru, gel git ebru, şal ebrusu, taraklı ebru, bülbül yuvası, kumlu-kılçıklı ebrular, hafif ebru, akkase ebru, çift baskılı ebrular, hatip ebrusu ve çiçekli ebrudur. Çiçekli ebru desenleri arasında en sık gördüklerimiz ise ebru sanatı laledesenidir. Gelinlik ve gül desenleri ise daha sonra kullanılan çiçek desenleridir. Bunların dışında yine farklı desenler ve çiçekler de ebru sanatında kullanılabilir“ şeklinde konuştu. 30 Ocak tarihine kadar Gelecekten geçmişe bakış adlı Ebru sergisinin kapıları Ahmet Vefik Paşa sergi alanında davetlilerine açık olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?