İnegöl’de endüstriyel atıklar artık çevreyi kirletmeyecek

İnegöl’de mayıs ayında duyurusu yapılan ve o dönemde kısmen hizmet vermeye başlayan Tehlikesiz Endüstriyel Atık Toplama Merkezi resmen faaliyete geçti. Belediye Başkanı Alper Taban, “Geri dönüşüm şirketimizi kurduk ve lisanslarımızı aldık. Artık tehlikesiz atıkların toplanmasını ve taşımasını gerçekleştirmemiz mümkün. Bunlarla alakalı elde ettiğimiz ürünleri de lisanslı yerlerde bertarafını sağlayacağız” dedi.

İnegöl’de endüstriyel atıklar artık çevreyi kirletmeyecek

İnegöl Belediyesi, şehirde kronik bir sorun halini alan katı atıkların oluşturduğu çevre kirliliği konusuna ciddi anlamda çözüm olacak yeni bir tesisi hizmete aldı. Ahmet Türkel Çevre Yolu üzerinde Katı Atık Transfer İstasyonu karşısında kurulan Tehlikesiz Endüstriyel Atık Toplama Merkezi ile boş arsalarda ve dere kenarlarında kirliliğe sebep olan görüntülerin ortadan kalkması hedefleniyor.
Belediye Başkanı Alper Taban, bugün beraberindeki Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, Temizlik İşleri Müdürü Serdar Zorluer ve Zabıta Müdürü Bilal Aktürk ile birlikte encümen salonunda konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Göreve geldiği günden bu yana belirli tespitler yapmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Taban, “Hangi alanda aksamalar var, hangi alanlarda sorun yaşıyoruz ve hatta bununla alakalı konunun muhataplarından bilgiler alarak sorunun ölçeği nedir, bizim bununla ilgili ne gibi mücadeleler ortaya koymamız gerektiğine dair tespitler yapmaya çalıştık. Bu tespitler neticesinde de endüstriyel atıklarla ilgili bir takım sorunlar yaşandığını gördük” dedi.
İnegöl’ün güçlü bir sanayi şehri olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Taban, “Güçlü bir sanayi şehriyiz. Bu övünülecek yanımız. Beraberinde üretim anlamında çok geniş bir yelpazeye sahibiz. Başta mobilya olmak üzere pek çok konuda üretim yapabilme yeteneğine sahibiz. Gerçekten şehrimle ne kadar gurur duysam azdır. Ancak buradan hareketle daha gururlanacağımız ve daha güzel işleri ortaya koyabilmek adına da eksiklerimizi hızlıca giderebilirsek inanıyorum ki Türkiye’nin medarı iftiharı, parmakla gösterilen örnek şehri olmaya her alanda devam edeceğiz” diye konuştu.
Başkan Taban, İnegöl Belediyesi olarak evsel çöplerin bertarafını tamamen üzerlerine aldıklarını hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu yeni süreçle beraber tehlikesiz endüstriyel atıkların toplanması işini İnegöl Belediyesi üzerine resmi olarak alacağımızı ifade etmiştik. Arkadaşlarımız bunlarla ilgili gerekli çalışmaları tamamladılar. Geri dönüşüm şirketimizi kurduk ve lisanslarımızı aldık. Artık tehlikesiz atıkların toplanmasını ve taşımasını gerçekleştirmemiz mümkün. Bunlarla alakalı elde ettiğimiz ürünleri de lisanslı yerlerde bertarafını sağlayacağız. Tabiî bu endüstriyel atıkları nedir buna bir dikkat çekmek lazım. Endüstriyel atıklar çevreye ve doğaya zararlı olan, bakteri üreten, kirlilik oluşturan maddelerdir. Bunlar ekosistem dengesini de bozmaktadır, insan sağlığını tehdit etmektedir. Havaya karışarak solunum yollarımızla çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Endüstriyel atıklar değerlendirilmediğinde aslında bir zarardır. Sanayi işletmeleri de bunların taşınması ve bertarafı konusunda çeşitli zorluklar yaşamakta. Burada bilinmesi gereken en önemli husus, 2014’te uygulanmaya başlayan Büyükşehir kanunuyla beraber işletmelerimizden çıkan endüstriyel atıkların bertaraf zorunluluğu işletmelere ait. Bundan dolayı da her geçen gün bu konudaki yaptırımların arttığını görmekteyiz.”
İnegöl’e yakışmayan görüntüler
Sanayi bölgesinde çekilmiş çevre kirliliğini gösteren fotoğraflarla sitem eden Başkan Alper Taban, “Bu görmüş olduğunuz görüntüler dünyaya en iyi mobilyaları satan İnegöl şehrine yakışıyor mu? Bunlarla ilgili biz mesafe almak istiyoruz. Bunu sadece mobilyayla da sınırlandırmıyorum. İnşaat yapan firmalardan çıkan atıkların da olduğunu görüyoruz, farklı iş kollarından çıkan atıkların da olduğunu görüyoruz. Biz bunları artık kurduğumuz sistemle güzel bir şekilde bertarafını sağlamamızın mümkün olduğunu ifade ediyoruz. Vatandaşlarımıza fırsat oluşturacak imkanı da sağlıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?