İNŞAAT SEKTÖRÜ İNİŞLİ ÇIKIŞLI

Yeşilsoy İnşaat Şirket Müdürü Ercan Yeşil, “2019 yılında bankaların da işin içine girmesi ile birlikte piyasa da ara ara durgunluk yaşandı” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ İNİŞLİ ÇIKIŞLI

TÜBA AÇIKEL

İnşaat sektörü olarak 2019 yılını sıkıntılı olarak geride bıraktıklarını belirten Yeşilsoy İnşaat Şirket Müdürü Ercan Yeşil, ile birlikte inşaat sektörünün 1 yıllık değerlendirmesini konuştuk. Yeşil, “İnşaat sektöründeki en önemli etken piyasadaki faiz oranlarıdır. Satışları direkt olarak etkiliyor, satışlar da imalatı etkiliyor. 2019 yılında faiz oranlarındaki dalgalanmalar otomatik olarak piyasayı durağan hale getirdi. Genel anlamda ağır bir yıl geçti. Normal şartlarda 2 veya 3 şantiyeyi birlikte götürürken korumacı politikaya geçtik ve imalatı minimum seviyeye getirdik” diye konuştu.

FAİZ İNDİRİMİ YARADI

Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini değerlendiren Ercan Yeşil, 2019 yılının sonuna doğru indirimlerin piyasayı canlandırdığına dikkat çekti. 2020 yılında beklentilerinin yüksek olduğunu belirten Yeşil, “Bu yıl hızlı bir çalışma dönemi bekliyoruz. Geçmişe göre bugünkü durum daha iyi. Bankaların vermiş olduğu destekle birlikte yolumuza devam ediyoruz. O yüzden güzel bir senenin bizi beklediğini söyleyebilirim. Özellikle mayıs veya haziran aylarından sonra, iyice piyasanın oturması ile birlikte hareketlilik bekliyoruz” dedi.

NÜFUS YAPILAŞMA GETİRİR

Bursa’nın mimarisinin karışık olduğunu ifade eden Ercan Yeşil, “Bursa, nüfusun fazla olduğu bir yer. Nüfus artışı yapılaşma getirir. Yerli otomobilin fabrikasının Bursa’ya yapılması nüfus artışına hız kazanacak. Şehir büyümeleri ister istemez yapılaşmayı etkiliyor. Bu inşaat sektörü için avantaj. Kentsel planlamada yetiştirilememiş olabilir. İnşaat sektörü olarak daha çok planlananlar ile ilgilenmek durumundayız. Diğer kısım gerek devletin gerekse de belediyelerin ilgileneceği bölüm. Zaman içinde kentsel dönüşümle birlikte projeler olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?