Iraklıları ‘Ölüm Yolundan Kurtaracak Anlaşma Yapıldı

Irak hükümeti ile Bölgesel Kürt Yönetiminin, yaklaşık 10 aydır kapalı olan Erbil-Kerkük karayolunun açılması için anlaşmaya vardığı belirtildi. Anlaşma, yolun kapalı olması nedeniyle halk arasında “ölüm yolu” olarak bilinen alternatif yolu kullananları ve Erbil-Kerkük karayolu üzerinde ticaret yapanları sevindirdi.

Iraklıları ‘Ölüm Yolundan Kurtaracak Anlaşma Yapıldı

Irak’ta, 16 Ekim 2017’de çıkan olaylar nedeniyle Erbil-Kerkük yolu kapatıldı. Bu durum karayolu üzerinde ticaret yapanlar ile Erbil-Kerkük hattını sıklıkla kullanan Iraklılara zorluklar yaşattı. Yol üzerindeki birçok esnaf, yaklaşık 10 ay boyunca yolun kapalı olması yüzünden iş yapamayıp kepenk indirdi. Erbil’den Kerkük’e, Kerkük’ten de Erbil’e gelmek isteyenler ise bu süre zarfında daha uzun ve bakımsız olan Koya yolunu kullanmak durumunda kaldı. Yoğunluğunun da artması nedeniyle bu yolda sıklıkla ölümlü kazalar yaşandı. Iraklıları, “ölüm yolu” adını verdikleri yoldan kurtaracak olan anlaşma dün yapıldı.

Önceki gün Erbil’den Bağdat’a giden Bölgesel Kürt Yönetimi heyeti ile Irak hükümeti, dün Erbil-Kerkük karayolunun açılması için anlaşmaya varıldığını duyurdu. Görüşmelerde, olaylar sırasında zarar gören Altın Köprü’nün (Pirde Köprüsü) onarılması çalışmalarına da bir an evvel başlanması kararlaştırıldı. Anlaşma, Iraklılar tarafından sevinçle karşılandı.

“Çok mutluyuz”

Sürücü Karmand Hıdır, yolun açılmasına ilişkin yapılan anlaşmanın kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Yol kapalıyken insanların güçlükler yaşadıklarını anlatan Hıdır, “Çünkü Erbil’den Kerkük’e gidecekler için yol uzuyordu. İnsanlar bundan rahatsız oluyorlardı. Mevcut durumda Erbil’e gitmek için Koya ve Taktak’tan geçilmesi gerekiyor. Bir de bu yol hem kötü hem de herkes burayı kullanmak zorunda kaldığı için kalabalık. Çok kaza oldu bu yüzden orada. Halk buraya ‘ölüm yolu’ diyor. Onlarca insan hayatını kaybetti. Gerçekten çok mutluyuz. Bağdat ve Erbil hükümetleri yolun açılması için anlaşma yapmışlar. Diğer sorunlarımızı da çözmelerini bekliyoruz” dedi.

“İşlerimiz azaldı”

Erbil-Kerkük karayolu üzerinde küçükbaş hayvan satan Rızgar Cafer, yolun kapalı olması yüzünden işlerinin düştüğünü anlatarak, “Mesela şu an bu yol kapalı ve ben son 3-4 gündür bir hayvan bile satamadım. Bu yolun açılmasını çok istiyoruz. Bu yol açılırsa insanların da işi açılır. Yüzlerce insanın ekmeği bu yolun üzerinde” diye konuştu.

Yol üzerinde tavukçuluk yapan Huner Vsu ise, Altınköprü’nün kendilerine 15 dakika mesafede olduğunu ancak yolun kapalı olması nedeniyle diğer yolu kullanarak buraya yaklaşık 3 saatte gittiklerine dikkat çekti. Yol açıkken günde 15’e yakın tavuk sattığını ancak şimdi sattığı tavuğun 5’i geçmediğini dile getiren Vsu, “Yolun kapalı olması bizim için çok kötü. Aşağıda dükkanlarımız vardı hepsi kapandı. Yolun açılması hem bize hem de halka çok iyi gelir” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?