Kalaycılık yok oluyor

Bursa’nın tam orta yerinde yaklaşık 45 yıldır özenle babadan aldığı mesleği devam ettiren Yılmaz Erişen, kalaycılığın yok olmaya yüz tuttuğunu dile getirdi.

Kalaycılık yok oluyor

Arda EKİNER

Yıllardır bakırcılık ve kalaycılık mesleğini icra eden zanaatkar Yılmaz Erişen, ‘Bu işler herkesin harcı değil, bu işi yapan en genç insan şu anda 60 yaşında herkes masa başı iş temiz ve rahat iş yapmak istiyor. Biz bakırla doğduk bakırla öleceğiz’ şeklinde konuştu.

Altıparmak cadde üzerinde hemen herkesin dükkanının önünden geçtiği Yılmaz Erişen, ‘Akıllı telefonlarla ve çeşitli dizilerde bakır ile ilgili bir takım gördüklerinde ancak bu sanatı hatırlıyorlar kalaycılık eskinin en aranan meslekleri arasında gelirdi fakat artık tarih olmak üzere’ diye konuştu.

KALAYCILIK NEDİR?

Bakırların ortaya çıktıktan sonra bir nevi bakırı tamamlama adına doğmuş bir meslek dalıdır. Kullanılan bakır eşyalar zamanla tabaka tutar, bu tabaka ve oksitlerden bakırı arındırıp herhangi bir zehirlenmeyi önlemek için doğan bir meslektir. Bakırın ısıtılıp nişadır tozuyla silindikten sonra kurşun gibi yumuşak metallerle kaplanması işlemidir kalaycılık.

FIRSAT KOLLAYAN YOK

Kalaycılık mesleğiyle ilgili konuşan Yılmaz Erişen, ‘Ölmeye gebe bir meslek, merak eden ve öğrenmek isteyen yok. Bir fırsat var devlet eliyle hatırlatılabilinir onun dışından çeşitli yerlerde insanların gözüne çarpan bakırlar estetik gelebiliyor ama gençler arasında bu mesleğin inceliklerini öğrenmek için fırsat kollayan imkan arayan maalesef yok’ ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?