Kurban pazarında fiyatlar değişmedi

Kurban Bayramı’na bir aydan az bir süre kala kurban pazarları da kurulmaya başlandı. Satıcılar geçen seneye oranla büyük bir artış olmadığını söylerken kurbanlık seçme kriterlerini de Kent Gazetesi’ne anlattı.

Kurban pazarında fiyatlar değişmedi

Hıdırcan KAYA

Geçit Kurban Pazarı’nda faaliyet gösteren çadır sahibi Hamit Deringöz, ilk günler itibarıyla satışların durgun olduğunu, ilerleyen zamanda açılmasını beklediklerini kaydetti. Kurbanlık fiyatlarının geçen seneye oranla çok yükselmediğini kaydeden Deringöz, “Son güne kadar yoğunluk sürer” dedi. Henüz neredeyse kimsenin gelip kurbanlık bakmadığının altını çizen Hamit Deringöz, “Henüz çok erken. Bayrama daha çok var. Millet gelip de şimdiden almak istemiyor. Son güne kadar bekleyenler de olacaktır. Satışlar hakkında bir şey demek çok erken olur” dedi. 

MALİYET YÜKSELDİ

Fiyatların değişmediğini vurgulayan Hamit Deringöz, “Fiyatlar hakkında şöyle diyebilirim. Geçen sene ile aynı gidiyor. Herhangi bir değişme yok. Sadece bizde değil, buradaki bütün çadırlarda hemen hemen aynı. Şu anlık bir sorun yok” ifadelerini kullandı. Yem fiyatlarının da yükseldiğini belirten Deringöz, “Yem fiyatları tavan yaptı. Maliyet yükseldi. Böyle olunca da oynama olması gerekiyor. Fakat oynama yok denecek kadar az. Zaten büyükbaş hayvanda milletin hele ki bu dönemde tek başına alması çok zor. Çoğunlukla hisseli alanlar oluyor” dedi.

İYİ KURBANLIK NASIL SEÇİLİR?

İyi kurbanlığın nasıl seçildiğini anlatan Hamit Deringöz, “İyi kurbanlık kendini zaten belli eder. Öncelikle sırtına bakmanız gerekiyor. Sırtında çıkıntı varsa bu iyi kurbanlıktır. Etli kurbanlık kendini zaten belli ediyor. Dokunmadan bile anlayabiliyorsunuz. Yalnız hastalıklı olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Besili hayvanlara yandan bakıldığında hayvanın vücudu geniş bir dikdörtgen, arkadan bakıldığında ise kare şeklinde olmalı, gövde silindir gibi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“SU SORUNU VAR”

Belediyenin bu sene geçitte çalışmadığının altını çizen Deringöz, “Su sıkıntısı çekiyoruz. Hayvanlar birkaç gün susuz kaldı. Biz de mağdur olduk. Sadece biz değil burada kaç tane çadır var. Hepimiz mağduruz. Lütfen yetkililerde tek isteğimiz su sorununu çözmeleridir. Eğer su sorunu çözülürse her şey yoluna girer. Hayvanlar da susuz kalmazlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?