‘Kuş Çarpılmalarını Önlemek Adına Yapılan Projede Bitme Aşamasına Gelindi

Doğu Anadolu bölgesinde elektrik dağıtım hizmeti veren Aras EDAŞ enerji nakil hatlarına yaptığı yatırımlar ile doğal hayatı koruyor. Kuş çarpılmalarını önlemek amacıyla izolatör bağlantılarını ve atlamalarını yalıtkan malzeme kullanarak izole eden Aras EDAŞ, göçmen kuşların yol güzergahında kuş çarpılmalarının önüne geçmişti. Ardahan, Kars ve Bayburt bu projenin pilot bölgeleri olarak belirlenmiş ve 2017 yılında hayata geçmişti. 2018 yılında tüm bölgede devam eden proje bitme aşamasına geldi.

‘Kuş Çarpılmalarını Önlemek Adına Yapılan Projede Bitme Aşamasına Gelindi

Aras EDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Yaşar Babur konu ile ilgili açıklamasında kuşların elektrik dağıtım hizmetlerinde aslında büyük sorun olduğunu belirtti. Kuşların Enerji nakil hatlarında salınımlar yaparak hat açmalarına neden olduğunu ifade eden Babur, çözüm odaklı olarak izole atlama geçişleri ile kuş çarpılmalarının önüne geçtiklerini fakat tamamen bir çözümün mümkün olmadığını söyledi.

Aras EDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Yaşar Babur, “Bilindiği üzere Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. Türkiye’nin doğusunda 70.457 km2’lik geniş bir coğrafyada yedi ilde elektrik dağıtım hizmeti vermektedir. Erzurum merkezli olarak Ağrı, Ardahan, Bayburt, Iğdır, Kars ve Erzincan illerinde 965 bin abone ile 2.200.000 vatandaşa elektrik ulaştırmaktadır. Bu hizmeti verirken özellikle kırsal alanda bir dünya gerçeği olarak tesislerimiz (enerji nakil hatları, trafolar) atmosferik şartlara açık bir vaziyette bulunmaktadır. Doğal hayatın bir gerçeği olan kuşlarda bizim bu tesislerimizi kullanmaktadır. Kuş ölümlerine çözüm amacı ile büyük yatırımlarla bu kayıpları azaltmamıza rağmen tamamen ortadan kaldırabilmiş değiliz. Kuşlar hatlarımızın üzerine konmakta, toplu kalkışlarında ise hatlarımızı birbirine yaklaştırarak orta gerilim hatlarımızı açtırmakta, müşterilerimizi geçici olarak ta olsa enerjisiz bırakabilmektedir. Alçak gerilim şebekelerimizde de toplu konma ve kalkmalar kısa devrelere sebebiyet verip sigortaları attırmakta ve plansız elektrik kesintisine sebebiyet verdirmektedir. Bu duruma mani olmak adına alçak gerilim şebekelerimizde, çok pahalı bir yatırım olan, izoleli kablo kullanarak çözüm üretmekteyiz. Ancak orta gerilim havai hatlarında dünyanın hiçbir yerinde bu duruma kalıcı çözüm bulunamamıştır. Bu güzel görüntüyü müşterilerimiz ile paylaşarak kuşların sistemimize neler yapabileceğini göstermek istedik” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?