Laf söylemeye hakları yok

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, muhalefetin ulaşım projelerindeki polemiğine son noktayı koyarak, “Cumhuriyet tarihi boyunca Bursa’ya 1 metre raylı sistem hizmeti yapmayanların, memlekette taş üstüne taş koymayanların laf üstüne laf söylemeye hakkı yok” dedi.

Laf söylemeye hakları yok

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Bursa Kent Konseyi’nin davetlisi olarak katıldığı toplantıda Bursa’nın ulaşım projeleriyle ilgili bilgi aldı. Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan ve Ulaşım Meclisi Başkanı Mehmet Tözün’den ulaşım projeleri hakkında brifing alan Esgin, özelikle korona virüs salgını sürecinde yapımı devam eden Bursa’nın ulaşım projelerini detaylı değinerek ana muhalefete yüklendi. Ana muhalefet partisinin hızlı tren ve kent içi raylı sistem çalışmalarını siyasi şov haline getirerek polemik malzemesi haline getirmesini eleştiren Esgin, şunları söyledi:
“Bursa, 3 milyondan fazla nüfusu ve 15 milyar dolarlık ihracatıyla sanayi, tarım ve turizm merkezidir. İhracatımızın yüzde yüzde 78’ini karayolu üzerinden yapıyoruz. Bunun raylı sistemlerle limanlara ve dünya pazarlarına ulaştırılması gerekiyor. Bu noktada Bursa’nın raylı sistemlerle süreci büyük önem arz ediyor. Burada önemli bir gerekçeyle tarihi bir gerçeği paylaşmak istiyorum. Bursa’yla ilgili geçmişte yapılan ihmalleri göz önünde bulunduralım ve bugün yapılan çalışmaların da ne kadar önemli olduğunun farkında olmamız gerektiği için anlatıyorum. Osmanlı döneminde, yani bundan 140 yıl önce, 1891 yılında kurulan demiryolu hattı ile Bursa’nın tekstil ürünleri demiryolu ile Mudanya’ya, oradan gemilerle Fransa’ya gönderiliyormuş. Bu düzenli işleyen raylı sistem hattı 1948 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası döneminde bir takım gerekçelerle ortadan kaldırılıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca Bursa 1 metre raylı sistem yatırımı almamış. O günlerden bugünlere sanayi potansiyeli 15 milyar dolar ihracat olan Bursa’nın geldiği noktada limanlarla entegreli raylı sistem yatırımına itti. Geçtiğimiz yıllarda hızlı tren ağına bağlayacak çalışmayı başlattık. Bu noktada Bilecik Osmaneli’nden Yenişehir Bursa’ya kadar olan kısmın alt yapı çalışmasının yüzde 80’ı tamamlanmış durumda. Bu çalışmanın hızlandırılması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde bu işin finans sorununun ortadan kalkması için önemli bir adım atıldı. Osmaneli’nden Bandırma Limanına kadar olan kısmın iş teslimi bir kaç gün içinde yapılacak. Ana muhalefetin yapılan hizmetleri yok sayma veya itibarsızlaştırma gayreti Bursa adına talihsizliktir. Bursalılar yaptıklarımızı ve yapma gayreti içinde olduğumuz çok iyi biliyor. Ucuz polemikler ve siyasi şovlar yapmamın kimseye bir faydası yok. Bursa raylı sistemle ilgili adımlarını güçlü bir şekilde atmaktadır. Bursa’yı raylı sistemlerle Türkiye’nin her yerine bağlayacak çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?