LİGLER BU ŞEKİLDE TESCİL EDİLECEKTİR

Bursaspor Kulübü Başkanı Mesut Mestan yaptığı değerlendirme de “Şahsi kanaat olarak liglerin şu anki haliyle tescil edileceğini düşünüyorum” diyerek liglerin bu şekilde tescil edileceğini söyledi.

LİGLER BU ŞEKİLDE TESCİL EDİLECEKTİR

Fatih AKKUŞ

Dünya’yı etkisi altına alan ve spor müsabakalarını da etkileyen Covid19 (KORONA VİRÜS) nedeniyle liglere ara verilmesinin ardından futbolcular evlerinde idmanlara devam ediyor. Ancak sezonun kalan kısmı için Türkiye Futbol Federasyonu ve UEFA alınacak kararları bekleyen kulüpler bu anlamda tescil kararı bekliyor. Bursaspor Kulübü Başkanı Mesut Mestan ise “Futbolcular evlerinde bireysel antrenmanlara devam etse de, takımlar geri gidiyor. Bütün spor kulüpleri ve futbolcu sağlığının önemine de dikkat çekmek zorundayız. Ligler başlama kararı alınsa da Temmuz’dan önce oynanamaz. Aksi takdirde sakatlıklar can yakar” dedi.

ERTELEMEK ZORUNDA KALDIK

Özellikle liglere ara verildikten sonra antrenmanlara başlayamadıklarını söyleyen Mestan. Futbolcuların geçtiğimiz Salı günü toplanması gerektiğini ancak mevut durum nedeniyle süreci cumaya ertelediklerini hatırlatan Mestan, “Topbaşı yapmak ile ilgili yeni bir erteleme kararı alacağız. Diğer kulüpler de antrenman yapmak için toplansa da dağılmak zorunda kaldı. Spor ve sağlık bakanların talimatları doğrultusunda biz de hareket edeceğiz.  Yazın da futbolculara bireysel antrenman programı veriliyor ama onlar kampa istendiği gibi gelmiyor. Takımla antrenman daha kaliteli. Türkiye’deki tüm futbolcuların bir tık geriye gittiğini söylemem gerekiyor” dedi.

 

KİTLERİ BEKLİYORUZ

Bursaspor Kulübü’ndeki Coronavirüs’le ilgili durumu da aktaran Başkan Mesut Mestan , “Özlüce Tesisleri’nde gerekli önlemleri almıştık. İl Sağlık Müdürlüğü ile irtibat halindeyiz ve test kitlerini bekliyoruz. Futbolculardan yaklaşık 10 gündür temas anlamında uzağız ama telefonla iletişim halindeyiz. Şu an için görülen bir olumsuzluk yok. Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak da gördüğümüz gibi test önce negatif sonra pozitif çıkabiliyor. Ama bugüne kadar ne kulüp personeli, ne futbol ne de basketbol takımımızdan herhangi bir olumsuz vaka veya şikayet gelmedi” diye konuştu.

YERİMİZ SÜPER LİG

Özellikle Türkiye’nin 5 büyük kulübünden biri olduklarını ve yerlerinin her zaman Süper Lig olduğunu söyleyen Mestan ” Türkiye‘deki 5 Süper Lig şampiyonundan biriyiz, bu ligi atlatmak istiyoruz ve bunu başaracak güçteyiz. Sezon başında umutsuzluk vardı ama arkadaşlarımızla taşın altına elimizi soktuk.  Hedefimiz ait olduğumuz ve evimiz olan Süper Lig‘dir” dedi.

ALİ BİZİM EVLADIMIZ

Vakıfköy‘ün Bursaspor için büyük bir şans olduğunu vurgulayan Mestan, “Buradan çıkan çocuklar çok değerli. Bu ligdeki takımlar kavgacı ve mücadeleci. Gençlerimiz bu ligde ezilsin istemedik buna rağmen ilk 3 maçta birçoğuna forma şansı da verdik. 3-4 oyuncu var altyapıdan gelen profesyonel sözleşme yaptık. Ali Akman manevi evladımız eski başkanımız merhum Hikmet Şahin‘in torunu. İnşallah Ali‘yi de Avrupa‘da Enes Ünal gibi görür gururlanırız” diye konuştu.

 

UEFA KARARINI BEKLİYORUZ

Bursaspor‘un Süper Lig takımı olduğunun altını çizen Başkan Mestan, “Bu lige yabancıyız. Ne olursa olsun çıkmak istiyoruz. (Liglere)Şimdilik ara verildi, ne olacağını bilmiyoruz. Biz geçtiğimiz perşembe günü Keçiörenspor maçı için Ankara‘ya gidecektik. Ancak Spor Bakanımız, liglerin erteleneceği haberini verdi. Futbolcularımız evde bireysel antrenmanlarını sürdürüyor. Futbola döneceğimiz zamanı bekliyoruz. Şu an sadece Türkiye‘yi değil Avrupa‘yı da takip ediyoruz. Ortak bir karar verilecek gibi duruyor. UEFA bir çalışma içerisinde yakın zamanda bir açıklama yapacak” diye konuştu. Liglerin iptali gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Mesut Mestan, “Sezonun yüzde 70-80’i oynandığı için ligin iptali gibi bir durumu olmaz. Şahsi kanaat olarak liglerin şu anki haliyle tescil edileceğini düşünüyorum. UEFA‘nın da bu yönde bir kararı olacaktır. Süper Lig‘de 22 takımla ilgili konuşursam farklı bir algı oluşabilir. Herkesin sükunete ihtiyacı var. Federasyon ya da Gençlik Bakanlığı’nın kararını beklemek durumundayız” açıklamasında bulundu.

 

TEKSAS OLARAK SÜRECİN İÇERİSİNDEYİZ

Bursaspor’un efsane taraftar gurubu Teksas’ın tribün liderlerinden Enes Aydın Kent Gazetesine yaptığı açıklamada “Biz kurmuş olduğumuz Bursasporlular Yardımlaşma Platformu ile yardıma muhtaç, destek bekleyen, hastalıkla mücadele veren ve ciddi anlamda zorda olan kim varsa destek olmaya çalışıyoruz. Biz sürecin içerisinde elimizi taşın altına koyarak Bursaspor taraftarının her zaman, her şartta devletine verdiği desteği verdiğimiz mücadele ile gösteriyoruz. Sizler de bu süreçte bizlere destek olarak çorbaya tuz atabilirsiniz” dedi. Sözlerine ise Evde Kalmanın önemine dikkat çekerek devam eden Aydın “Öncelikle ülkemizin için bulunmuş olduğu zorlu süreçte taraftar ve vatandaşlarımızın evde kalmalarını rica ediyorum. Herkesin alınan tedbirlere uymalarını ve sağlık bakanlığımızın vermiş olduğu kararlara uyarak hem kendi, hem de çevresindekilerin sağlığını tehlikeye atmamalarını rica ediyorum. Bursaspor taraftarı zaten gerekeni yapıyor, yapacakta. Evden çıkma zorunluluğu olmayanların evden çıkmamaları çok önemli. Yaşlılarımıza ve büyüklerimize elimizden geldiğince ve ihtiyaç sahiplerine destek olmaları çok önemli. Teksas olarak Bursasporlular Yardımlaşma Platformu (BYP) ile şehrimizin en ücra köşesinde ki insanlara bile ulaşıyoruz. Sizler de çevrenizde olan varsa bu yardımlara ihtiyacı olan bizlere haber vermeniz önemli” dedi.

LİGLER TESCİL EDİLMELİ

Özellikle liglere verilen aranın en az Temmuz ayına doğru başlatılabilecek olmasının Türk futboluna ciddi zarar vereceğini de söyleyen Aydın “Liglerle alakalı duyumlarımıza göre bir sonraki sene 20 takım olmasını isteyenler varmış. Federasyon böyle bir seçenek sunuyor. Yukardan 1 takım düşecekmiş, aşağıdan ilk 3 sıra çıkacakmış. Bu şekilde olursa Süper Lig’dcen bir takım düşecek ve ligler devam edecek. Eğer ki bir önlem alınıp mantıklı bir karar verilmezse sahaya çıkacak kimseyi bulamayacağız. Ülke futbolu olarak geriye atar bizi. Ya bu şekilde ligleri tescil edecekler yada ligi hiç saymayacaklar. Bizim gönlümüz ilk 3 takım çıkması. Her ne şartta olursa, olsun biz takımımıza destek olacağız. Ancak ülkenin bu sıkıntılı sürecinde tekrardan liglerin başlatılması mantıklı gibi durmuyor” dedi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?