Marketler kolaycılığa alıştırdı

Yıllardır besicilik yapan Musa Deringöz, büyük marketlerin hazır paketli ve kutulu kurban teslimatının kurban pazarlarındaki satışları olumsuz etkilediğini açıkladı.

Marketler kolaycılığa alıştırdı

Arda EKİNER

Yıllardır kurban pazarlarında hayvanlarını satışa sunan besici Deringöz, her yılın bir önceki yılı arattığını vurgulayarak, besicilerin satışlarını büyük marketlerin sekteye uğrattığını bu piyasa yarışında git gide kan kaybettiklerini aktardı. Konu ile ilgili konuşan besici Deringöz, “ Yozgat’tan Bursa Geçitte ki kurban pazarına getirmiş olduğum 35 büyük baş hayvanın 28’ini tüketici ile buluşturduk, hisse başı büyük baş kurbanlık fiyatlarımız bu sene 2000, 2200 TL arasında değişkenlik gösterdi. Geçen sene ve senelere göre insanlar kurban alışverişlerini büyük marketlerden yapıyorlar, özellikle geçen seneye göre bir değerlendirme yapmak gerekirse Geçit kurban pazarında epeyce kurbanlık kaldı, bu sene çok az çadır hayvanlarının tamamını satabildi“ şeklinde konuştu.

İNSANLAR HAZIR ALMAK İSTİYOR

Artık insanların kurban alışverişini yaptıktan sonra kurban’ın çeşitli uygulanması gereken işleriyle uğraşmak istemediğini belirten besici Deringöz, “ Büyük marketler bu anlamda insanları biraz tembelliğe alıştırdı diyebilirim, ücretsiz teslimat hizmeti ile birlikte hazır teslimatı daha cazip kılan büyük marketler kurbanlık alıcıları tarafından ilgi görüyor ve insanlar hazır almak istiyor“ ifadelerini kullandı.

SORUN BÜYÜYECEK

Bu kapsamda besicilerin ve yerli üreticinin desteklenmesi konusunda büyük zincir marketler ile ileriki yıllarda yaşanılacak sorunun kar topu çığ misali büyüdüğüne dikkat çeken Deringöz, “ Bu yarışta var olabilmemiz için insanların algısının değişmesi ve geleneklere göre kurbanlıklarını alması konusunda uyarıda bulunmak isterim ayrıca yerli üreticinin de kuvvetli bir şekilde var olması buna bağlı“ açıklamasını yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?