Mesut Özil: Ne Olursa Olsun O Fotoğrafı Çektirirdim

Arsenal’in Türk asıllı Alman futbolcusu Mesut Özil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf sonrası özellikle Alman medyası tarafından gösterilen tepkilerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ne olursa olsun yine de o fotoğrafı çektirirdim” dedi.

Mesut Özil: Ne Olursa Olsun O Fotoğrafı Çektirirdim

İngiltere’nin başkenti Londra’da geçtiğimiz Mayıs ayında eğitim ve yardım gecesinde bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çektirdiği fotoğraf sonrası özellikle Alman medyasının hedefi haline gelen Arsenal’in Türk asıllı Alman futbolcusu Mesut Özil, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmesinin herhangi bir siyasi amaç taşımadığını belirten Özil, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geride kalan iki hafta, bana son aylarda yaşanan olaylar üzerine düşünme fırsatı verdi. Bu vesileyle malum konuyla ilgili görüş ve hislerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Pek çok insan gibi benim de geçmişim birden fazla ülkeye dayanıyor. Almanya’da büyümüş olsam da ailemin kökleri Türkiye’de. Biri Alman biri de Türk olmak üzere iki kalbim var. Çocukluğumda annem bana hep saygılı olmamı ve nereden geldiğimi unutmamamı öğretmişti ve ben, bu değerleri hala muhafaza ediyorum.

Mayıs ayında bir yardım ve eğitim organizasyonu çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Londra’da buluştum. Kendisiyle ilk defa Türkiye’nin Almanya ile 2010 yılında Berlin’de oynadığı ve Angela Merkel’le birlikte izledikleri maçın ardından görüşmüştüm. O günden bu yana yollarımız pek çok defa kesişti. Birlikte çektirdiğimiz fotoğrafın Alman medyasında büyük bir tepki oluşturduğunun farkındayım fakat bazı insanlar, beni yalancılık ve hilekarlıkla suçlasa da bu fotoğrafın hiçbir siyasi amacı yoktu. Daha önce de söylediğim gibi annem; atalarımı, onların mirasını ve aile geleneklerimizi kaybetmeme asla müsaade etmedi. Benim için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çektirmek, siyaset ve seçimlerle alakalı değil, ailemin mensubu olduğu ülkenin en yüce makamına duyduğum saygının bir gereğidir. Ben politikacı değil, futbolcuyum. Dolayısıyla Erdoğan ile görüşmemiz asla bir siyasi propaganda değil. Nitekim kendisiyle her zamanki gibi futboldan konuştuk. Çünkü o da eski bir futbolcu.

Alman medyası olanları farklı bir şekilde yansıtsa da gerçek şu ki Erdoğan’la görüşmemek, şu an benimle gurur duyduklarını bildiğim atalarıma saygısızlık olurdu. Benim için cumhurbaşkanının kim olduğunun önemi yok, önemli olan cumhurbaşkanı olması. Erdoğan’ın bulunduğu makama saygı duymak, Kraliçe Theresa May’in de paylaştığı bir görüş olsa gerek ki onu Londra’da ağırladı. Söz konusu kişi Alman cumhurbaşkanı olsa da benim için durum değişmeyecekti.

Dünyada siyasi liderlerin kendi kişiliklerinden bağımsız düşünülemediğini bildiğimden bu yazdıklarımın anlaşılmasının zor olduğunun farkındayım. Fakat bu defa durum farklı. Son seçim ya da bundan önceki seçimin sonucu ne olursa olsun yine o fotoğrafı çektirirdim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?