Muharrem İnce harekete geçiyor! İmza bulamazsa…

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 24  Haziran’daki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi destekleyen parti içi  muhalefette, “olağanüstü kurultay” hareketliliği yaşanıyor.

Muharrem İnce harekete geçiyor! İmza bulamazsa…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “onursal başkanlık” önerisi  getiren İnce’nin, “Ben imza toplamayacağım ama ‘hayır’ derse, örgüt kendisi  çözecektir bu işi” sözlerinin ardından partide yeniden “kurultay” seslerinin  yükselmesine neden oldu.

Genel merkezin “gündemimizde olağanüstü kurultay yok” açıklamaları  üzerine, çalışma başlatan parti içi muhalefet, kurultay için gerekli 634  civarındaki imzayı toplamayı amaçlıyor.

CHP’nin toplam bin 266 delegesini yakın markaja alan muhalefet  cephesi, bir süredir delegelerden kurultay talebine destek vereceklerine dair  “taahhütname” alıyor.

Şimdiye kadar, aralarında İzmir, Diyarbakır, Sakarya, Kayseri, Kilis,  Batman ve Afyonkarahisar’ın da bulunduğu bazı illerden delegeler, “değişimi  destekledikleri” yönünde açıklama yaptı.

Sürecin, gelecek günlerde, “noter tasdikli imza” aşamasına geçmesi  bekleniyor.

Parti yönetimine göre yeterli imza “zor”

Muhalefet cephesinin, resmen harekete geçmek için Ankara’daki ofisinde  çalışmalarını sürdüren İnce’nin talimatını beklediği ifade ediliyor.

İnce’nin yakın ekibi, olağanüstü kurultay talebine delegelerin büyük  bir çoğunluğunun destek verdiğini, gerekli imzaların kısa sürede toplanacağını  ileri sürüyor.

Parti yönetimi ise İnce’nin kurultay için yeterli sayıya ulaşmasına  zor gözüyle bakıyor ve 24 Haziran seçimini “başarısızlık” olarak görmeyerek  “yerel seçimlere kısa bir süre kala yapılan parti içi tartışmaların yersiz  olduğu” görüşünü savunuyor.

“Değişim” mesajı vermeye devam edecek

Seçim süresince miting yapamadığı iller başta olmak üzere 81 ile  gideceğini açıklayan Muharrem İnce, yurt genelinde ziyaretlere hazırlanıyor.

İlk ziyaretini Erzurum’a yapan İnce, CHP İl Başkanlığınca Erzurum’daki  bir düğün salonunda düzenlenen toplantıda partililerle bir araya gelmişti.

CHP örgütlerine “değişim” mesajları veren İnce’nin, bir takvim  doğrultusunda şehir ziyaretlerini sürdüreceği, bu konuda gerekli planlamaların  yapıldığı belirtildi.

İstifalar geldi

Öte yandan, 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel  Seçimi’nin ardından parti örgütlerinde istifalar yaşandı.

Bu süreçte, CHP Bornova İlçe Başkanı Asım Güven ve 10 ilçe yönetim  kurulu üyesi, Marmaris İlçe Başkanlığı yönetiminden 9 üye ve Erzurum İl  Başkanlığı Yönetim Kurulunda görevli 10 kişi istifasını sunmuştu.

Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Ali  Arif Özzeybek de “Siyaset çözüm üretmek için vardır ve üretemediğinde halkın  önünden çekilmek siyasi ahlak gereğidir. İnandırıcılık krizi, en son 24 Haziran  seçimlerinde açıkça ortaya çıktığı üzere sayısız seçim yenilgisini de beraberinde  getirdi. Sayın Kılıçdaroğlu, bu kötü gidişi durduracak hiçbir ciddi tedbir  almadı.” ifadelerini kullanarak istifa dilekçesini genel merkeze iletmişti.

İmzaların 15 gün içinde tamamlanması gerekiyor

CHP Tüzüğü’ne göre, olağanüstü kurultay için Mart 2018’de yapılan 19.  Olağanüstü Kurultay’daki delege sayısı göz önüne alındığında, 260 delegenin noter  onaylı imzası gerekiyor ancak bu kurultayın seçimli olmasını sağlamıyor.

Partiyi seçimli olağanüstü kurultaya götürmek için İnce ve ekibinin  son kurultay dikkate alındığında 634 civarında imzaya ihtiyacı bulunuyor.

İmza toplama sürecinin, 15 gün içinde tamamlanarak Genel Merkeze  iletilmesi kurultayın toplanması için yeterli oluyor.

 İmzaların toplanması durumunda Kılıçdaroğlu’nun partiyi en geç 45 gün  içinde olağanüstü kurultaya götürmesi gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?