Obezite Ameliyatı Sonrası Uzak Durulması Gereken Besinler

Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir, obezite ameliyatı sonrası uzak durulması gereken besinler hakkında bilgi verdi.

Obezite Ameliyatı Sonrası Uzak Durulması Gereken Besinler

Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir, “Obezite ameliyatı sonrası uzak durulması gereken besinler: Konsantre şekerler; yağ ile kızartılmış gıdalar; ve alkol (Şeker, gofret, çikolata Şekerleme Reçel, marmelat Bal, pekmez Aromalı içecekler, hazır meyve suları Pasta, börek Konserve Şerbet Dondurma, Çörek – kek – Donat Kızarmış gıdalar. Ameliyat sonrası beslenme yapılan obezite ameliyat tipine bağlı ufak farklılıklar göstermekle birlikte benzer tarafları da mevcuttur. Obezite ameliyatı ile geride bırakılan midenin hacmi 30-150 ml arasında değişir. Bu nedenle yeni midenin kapasitesinin bu kadar olduğu unutulmamalıdır. Bu ameliyat esnasında mide boylu boyuna stapler dediğimiz bir zımba çeşidi ile kesildiği için bu midenin iyileşmesi için bir zaman gerekecektir bu zaman süreside yaklaşık olarak 4 hafta olarak belirlenmiştir. Bu 4 hafta boyunca ilk zamanlarında sulu-yumuşak gıdalar sonrasında ise püre haline getirilmiş gıdalar alınmalıdır. Buradaki amaç kilo vermenin yanında iyileşmekte olan mideye zarar vermemek. Ameliyat sonrasında sağlıklı kilo verebilmek için doğru gıda seçimi ve uygun beslenmeyle ile birlikte egzersiz hayati önem taşımaktadır. Ameliyat sonrasında beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişikliği kalıcı kilo kaybı için esastır” dedi.

Ameliyat sonrası dönemde hastaların normal diyetlerine geçmek için bir geçiş diyet programlarına uymaları gerektiğini ifade eden Dr. Yetişir, “Aşağıda bu geçiş diyeti 4 ana aşamaya bölünerek anlatılacaktır. Bu aşamalar arası geçişte ameliyatı yapan merkezin yönlendirmesi gerekmektedir. Hastalar bir önceki aşamadaki beslenmeyi yapabildikleri ölçüde diğer aşamaya geçmelidirler. Bir sonraki aşamaya geçince zorlanıyorlarsa bir önceki aşamaya geri dönmeliler. Bazen bazı gıdaları ilk etapta tüketirken rahatlıkla tolere edemeyebilirsiniz. Bu durum normaldir. Daha sonra tekrardan denemekten vazgeçmeyin. Eğer pürelenmiş yiyecekleri tolere etme sorunu yaşıyorsanız: 1.Yeme hızınızı daha da yavaşlatmayı deneyin. 2.Porsiyonu azaltın. a) Yiyecekleri bezelye büyüklüğünde küçük parçalara ayırın. b) Tüm gıda parçalarını süzün. c) Baharat ve çeşniler (acı sos ve acı biber hariç) kullanarak lezzetlendirin. 3. Bütün bunlara rağmen tolere edemiyorsanız belirli bir süre ara verebilirsiniz. Püre haline getirilmiş gıdalar tüketmekte zorlanıyorsanız alternatifi olarak püre halindeki bebe mamaları da kullanılabilir. Azar miktarda öğünler şeklinde günde 6 öğünden daha fazla alarak günlük 700 ml civarında gıda alınmalıdır. Öğünler arasında günlük 1.5 litreden daha fazla sıvı alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?