Önce mutlu olmak!

21 yıldır öğretmenlik mesleğini icra eden matematik branşı üzerinde uzmanlaşmış Cemal Fidancı’ya öğretmenlik mesleğini, geleceğimiz olan Z kuşağını ve geçinmek için mi öğretmenlik yoksa halkı eğitip farkındalık yaratmak için mi öğretmenlik yapıldığını sorduk.

Önce mutlu olmak!

Arda EKİNER

12, 18 yaş aralığı yani lise çağındaki çocukların eğitiminde görev aldığını belirten Cemal öğretmen, “ Eğitim sistemimizdeki her değişim çözümü ama yanında da başka sorunları da getirdi. Her değişim adaptasyonda sorunlara yol açtı, bununla beraber ülkemizde  öğretmenlerinde kendi içinde ikiye ayrıldığını düşünüyorum insanlar öğretmenlik mesleğini sevdiği için bu mesleğe giriyorlar. Süreç içinde ikiye ayrılıyorlar, kaderci bakış açısıyla çeşitli sorunlardan bıkanlar, birde hayır ben öğretmenliği idealizm uğruna yapıyorum ve elimden geldiği kadar bunu hayatımın bir parçası olarak görüyorum diye yaşayan öğretmenlerimiz var“ ifadelerini kullandı.

BİRİNCİ OLMAK DEĞİL BİRŞEYLER ÖĞRENMEK BAŞARI

Mesleki deneyimlerini aktaran Cemal Fidancı, “ Güncel hayatta senin matematiğin kaç diye kimse kimseyi bir yerlere almamazlık yapmıyor, belli bir barajı geç belirli bir seviyede ortalama üzerinde bir şeyleri yap dolayısıyla pozitif olarak hayata gir, merak etme başarı arkasından gelir. Çalışırsam başarır ve mutlu olurum doğru bilinen en büyük yanlışlardan biri, çalışıp başaran her zaman akademik hayatında ve sonrasında mutlu olamaya biliyor. Mutluluğu en öne koymamız gerekli mutlu olan insan çalışırsa yüzde yüz başarır. Mutlu olmak önemli, birinci olmak başarı değil, bir şeyler öğrenmek başarı“ şeklinde konuştu. Çocuk doğurmanın büyütmek olmadığını aktaran Fidancı, “ Büyütmenin yanı sıra takip çok ama çok önemli çocuk hayatındaki güzel manzarayı kaçırabilir,  bu işi tadında yapan yön göstericiler olmak zorundayız ve kesinlikle güveneceğiz güvenmekten başka bir alternatifimiz yok çünkü gelecek geçlere emanet“ diye konuştu.  İsyankarlar, dikkatliler ve algıları açık 2000 ve sonrasında dünyaya gelen Z kuşağı ile ilgili bu detaylandırmaları yapan Cemal Fidancı, “ Onlara güveniyorum ama söylediğim gibi doğru yönlendirme gerekli yoksa aynı anda birkaç işi yapabilecek bir nesil yolda“ açıklamasını yaptı. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?