Otomotive can simidi gerek

Ekonominin can damarı otomotiv sektöründeki daralmayı Erdeğer Bursa filo ve özel satışlar yöneticisi Emrah Bardakçı ile değerlendirdik. Gidişatın sıkıntılı olduğunu belirten Bardakçı, acil önlemlerle 2020 yılının kurtarılması gerektiğini söyledi.

Otomotive can simidi gerek

TUBA AÇIKEL

2018’in ağustos ayında aniden yükselen dolar kuruyla birlikte Türkiye’de fazlaca önem arz eden otomotiv sektörü zorlanmaya başlamıştı. 2019 yılının temmuzuna kadar yüzde 47 daralan sektör için durumlar hala pek iç açıcı gözükmüyor. Ki Türkiye’de sektörünün istihdama katkısı, vergi gelirleri, sektörlerde talep yaratıcı durumu göz ardı edilemeyecek ölçüde büyük olduğundan sadece otomotiv değil diğer sektörler de zarar görmeye devam ediyor.  Hızla daralmaya başlayan sektöre ÖTV teşvikleriyle can verilmeye çalışıldı fakat şimdi kesilen indirimlerle birlikte yerinde sayan bir durum söz konusu. Bu can sıkıcı durum karşısında Renault-Dacia filo ve özel satışlar yöneticisi Emrah Bardakçı ile mecvut durumu ve neler yapılması gerektiğini değerlendirdik…

SEKTÖR DAĞILMASIN!

Öncelikle işçi çıkarımlarına değinmek isteyen Bardakçı: “Sektörün durması ve işçi çıkarmaları durumunda sektör açıldıktan sonra bu işçileri bulamaz hale gelebilir çünkü o insanlar farklı yerlere yönelecekler. Hali hazırda işinde uzmanlaşmış kişileri, kadroyu firmalar kaybedecek ki otomotiv sektöründe nitelikli iş gücü çok önemlidir. Farklı firmalara başlayan işçilerde sektör açıldığı zaman bir küslük yaratacak ve dönüş yapmayacaklar diye tahmin ediyorum. Tabi sadece bu otomotiv üretici firmalar için değil; yan sanayi ve tedarikçilerde de böyle. Tedarikçiler kendilerine yeni sektörler, yeni meslekler bakacaklar, işlerini bırakacaklar. Otomotivin tekrar aynı seviyeye gelmesi, aynı tempoya çıkması uzun zaman alacaktır. Hazır şu an bu düzen tam bozulmamışken, devletin bir çözüm bulması ve sektörü canlandırması gerek ki, hem insanlar mevcut alışmış olduğu işlerinden ayrılmasın, hem de sektör dağılmasın. Yoksa birçok can damarı olan personel kaybedilecek. Onun için bir an önce sektöre can simidi atılması gerekiyor” dedi.

SATIŞLAR YETERLİ DEĞİL

ÖTV indiriminin her ne kadar eskisine döndürmese de sektörde bir canlılık yarattığını söyleyen Bardakçı: “2018’de 620 bin 920 araç satıldı. Çok güzel gidiyordu, 2018 yılının ağustos ayında doların fırlamasıyla birçok şeye olduğu gibi otomotivde de kademeli olarak zamlar geldi ve inanılmaz bir durgunluk yaşanmaya başlandı. Ekim ayının sonunda devlet ÖTV indirimini açıkladı, Kasım-Aralık aylarında bir yoğunluk yaşandı. Özlediğimiz kadar da değildi ama Ağustos – Eylül ayındaki durgunluk bizi üzmüştü, ondan kurtulduk diye düşündük, can suyu oldu. Fakat hazirandan sonra yani temmuz ve ağustosta yine gördüğümüz gibi müthiş bir durgunluk var. Tek tük satışlar oluyor fakat bu satışlar ne fabrikalar için ne de yan sanayi için yeterli oluyor. İç piyasaya çalışan markalar özellikle inanılmaz sekteye uğradı. Haliyle parça üreten tedarikçiler de işlerini yavaşlattı, eleman çıkartmalar başladı. Bunlar domino etkisi şeklinde piyasayı etkiliyor. Tabi sadece ÖTV indirimi değil, KDV desteği –geçen sefer yapılan gibi-, hurda desteği artırılabilir, faiz indirimleri yapılabilir. Bu ayın başında bir faiz indirimi geldi ama insanlar eskisini bekliyorlar. Aynı dönemin geçen yılına bakarak faiz oranları yarı yarıya, araba fiyatları yarı yarıyaymış diye düşünülüyor. İnsanları alıma itecek güç yok” diye konuştu.

AVRUPA’DA DURUMLAR

Avrupa’da da daralan ülkelerin mevcut olduğunu vurgulayan Bardakçı,  “Türkiye’de 2018 yılının ocak haziran datasına göre yüzde 44,77 daralma yaşıyoruz. Avrupa ülkelerine baktığımız zaman bizden sonra en büyük daralma İsveç’te var (%28.40), sonrasında Hollanda geliyor. Tabi yükselenler de var, Almanya pazar kaybetmemiş, yükselme yaşamış aksine. Bize paralel olarak daralan ülkeler az fakat yükselen veya aynı oranları korumuş ülke sayısı çok daha fazla. Otomotiv İç Pazar durma noktasında ve para maliyeti yüksek. Niye makas bu kadar büyük sorusunun cevabı budur” ifadelerini kullandı.

2020’Yİ DE KAYBETMEYELİM

Herhangi bir distribütör markanın satış bayiliğini yapan firma satış adetleriyle ayakta durduğunu da aktaran Bardakçı, şöyle konuştu: “Mesela bu yıl 500 araba satıyor, seneye de bu 500 araba servise geliyor ve bu şekilde döndürüyor kendini. Bu sene satışın zayıf olması bir sonraki sene otomotiv bayilerin servislerine gelecek olan garantili araçların miktarlarını da aşağı çekecek. Satış tarafında iş olmuyor, servis tarafında da iş olmayınca haliyle firmanın geliri düşecek ve işçi çıkarımlarına başlayacak. Bir süre sonra döngünün kilitlenmesi kaçınılmaz. Bu yüzden bırakanlar oldu, olacak da.  Acilen yeniden bir düzenleme gerekiyor, reset atılması lazım. Vergi düzenlemeleri yeniden tasarlanmalı ve kalıcı bir karar alınmalı. Devletin hedeflediği adete ulaşılamayacak gibi görünüyor şu anda. Çok inanılmaz bir indirim getirilmiş olsa da devletin hedeflediği rakama ulaşılamayacaktır fakat bir toparlanma süreci yaşanacaktır. Şuan bir şey yapmazsak 2020 yılını da kaybederiz. Verilere baktığımızda geçen dönemin aynı aylarına nazaran yarı yarıya bir düşüş var. Bu açığın kapatılması lazım. Bu senenin başından öngörüler vardı pazarla alakalı, bir kısmı 450 bin pazar öngörüyoruz dediler. Tüm markalar böyle öngörüde bulundular fakat 7 aylık rakamlara oranlarsak, o düşük öngörüler bile tutmuyor”

ARAÇ ALACAKLARA TAVSİYE

Otomotiv sektörünün en sevdiği ayların ekim kasım ve aralık ayları olduğunu dile getiren Bardakçı, “Firmaların araç alıp KDV’lerinden düşmeleri için önemli. Yılsonuna doğru kampanyalar vardır, bir önceki yıla ait model yılı stokları eritebilmek adına düzenlenir. Nasıl ocak – haziran döneminde  ÖTV indirimi vardı, yine bu indirimleri takip edebilirler. Anlık kampanyaları da takip edebilirler çünkü birçok marka şuan sıfır faiz kampanyası düzenliyor.  Fakat bu dönemde firmalar ve markalar bazında indirimler devam ediyor olsa bile vergilerin yüksek olması yine fiyatları eski düzeyden yüksek kılıyor ve devletin ÖTV indirimi yaptığı dönemdeki fiyatların yakalanması mümkün değil. Şuan ki dilimler çok yüksek, devlet bir şey yapmadıkça firmalar ne kadar kampanya yaparsa yapsın istenilen adetler yakalanmaz”  diyerek sözlerini sonlanırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?