ÖYLE VEYA BÖYLE TAMAMLANACAK!

Türkiye Futbol Federasyonu TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin sağlık konusunda önlemler alınıp öyle veya böyle tamamlanacağını söyledi.

ÖYLE VEYA BÖYLE TAMAMLANACAK!

Fatih AKKUŞ

Özdemir, her şey iyiye gittiği takdirde maçların temmuzda seyircili de oynanabileceğini ifade etti. Başkan Özdemir ayrıca, maçlar devam ederken pozitif vakaların çıkması durumunda diğerlerine test yaparak devam edeceklerini açıkladı. Verilen tarihlerin Temmuz ayına kadar ötelenebileceğini de söyleyen Özdemir “Gerekirse ileri bir tarihte ve takımlar 14 kişi kalana kadar oynanacak” dedi.

UEFA’YA DANIŞARAK

 Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Alınan kararları kendi başlarına almadıklarını söyleyen Özdemir, “Avrupa’dan kopmamız söz konusu değil. UEFA’nın üyesiyiz. UEFA ile danışarak yapıyoruz. Birçok kurulda çalışan arkadaşımız var. UEFA’nın görüşleri bizim için önemlidir. Diyorlar ki yapılabilirse temmuz sonuna kadar tamamlayın. Ağustos ayının sonunda yapılacak olan Şampiyonlar Ligi finali Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda yapılacak. Spor Bakanımız 18 kulübün başkanlarını olduğu bir toplantı yaptı. Herkesin görüşü haziran ayında başlamasından yanaydı. 7 tane üst, 3 tane de alt senaryolar var. Bir istişare ile alındı. Ligler şimdilik 12 Haziran’da başlayacak. Türkiye’de korona virüs nasıl gidiyor diye bakacağım. Çok şükür çok iyi gidiyor. Dünyada bu işi çok iyi yapan ülke bence Türkiye. En iyi durumda olan ülkelerin başındayız. Her gün daha iyiye gidiyor. 12 Haziran’a kadar 1 ay var. Zaman yönünden sıkışıklığımız yok. Her şey iyiye giderse belki temmuz ayındaki maçlarımızı seyircili oynayabiliriz” diye konuştu.

TAMAMLAMAK İSTİYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir görüş ayrılıklarının olmadığını ifade eden Başkan Özdemir, “Sağlık Bakanlığı ile görüşme yaptım. Kendilerini çok takdir ediyorum. Kendisine durumu anlatım. ‘Yarınki toplantıda bu kararı almak istiyoruz’ dedim. ‘Biz duramayız’ dedim. Vefat sayısı Almanya’da 8 binken, Türkiye’de 4 bin. Almanya’da bugün Bundesliga başlıyor. Bu bizim için önemli bir rehber. Birçok ülke bizden kötü olmasına rağmen İtalya, İspanya İngiltere gibi çok kötü ülkeler liglerin başlama tarihini ilan ettiler. Bakanımız, ‘Siz özerk bir federasyonsunuz’ dedi. ‘Hiçbir şeye karışmayız’ dedi. Sağlık Kurulunun futbola dönüş protokolünü takdim ettim. Kendisi inceledi. ‘Siz yolunuza devam edin başınız sıkıştığınızda bana danışabilirsiniz’ dedi. Görüş ayılığı yok. Telefonla görüşüyoruz. Akıl alıyorum. Sağlık Kurulumuzun danışma kurulları var. Mete Düren var. UEFA’nın sağlık kurulu üyesi. Futbola nasıl döneceğimiz hazırladık. Almanya’dan, İspanya’dan İtalya’dan aldık. Bunlardan daha iyi protokol hazırladık. Bu şekilde yolumuza devam ediyoruz. Birincisi hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyiz. Sporumuz ligden daha önemli. Sağlık çerçevesinde bu ligi ne yapıp, ne edip tamamlamak istiyoruz. Basketbol, voleybol ve hentbol bizden farklı. Onlar salon sporları yapıyorlar. Onlarla görüştüğümüzde 2 takım hariç oynamak istememiş. Oradaki kulüpler oynamak istemiyorlar. Bizdeki kulüpler oynamak istiyor” şeklinde konuştu.

HERKES KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR

Kulüplere seslenen Nihat Özdemir, “Ne olursunuz şeffaf olun, açık olun, adil olun. Herkes federasyondan kendine yarayacak kararlar almasını bekliyor. Samimi, açık ve adil olsunlar. Kendilerine yarar olabilecek bir karar istemesinler. Hiçbir takım yöneticisi, teknik direktörü veya sporcusu kendi bulunduğu durumdan dolayı bizden bir şey beklemesin. Ligden düşme durumunda olan takımlar küme düşme olmasın diyorlar. Ne derlerse desinler TFF sağlığı öne tutarak bir karar alacak. Attıkları tweetlerle karardan dönmeyiz. Arkadaşımızla beraber doğru kararı veririz. Tahmin ediyorum ligde kalma durumda olan endişesi olan takımların böyle bir açıklamaları var. Ben bunlar doğru bulmuyorum. Onların bu açıklamaları bizim kararlara hiçbir etkisi olamaz” ifadelerini kullandı.

SEYİRCİSİZ OYNANACAK

Maçların nerede oynayacağı ile ilgili çıkan iddialara cevap veren Özdemir, “Bizim tek planımız var. Bütün maçlar normal statüsünde seyircisiz oynanacak. Herhangi bir senaryo konuşulmadı. Daha 1 ay var. Kesin bir şey konuşmak istemiyorum. Bizim herhangi bir şekilde bugün itibariyle liglerin İstanbul’da oynaması, Antalya’da oynanması gibi programımız yok. Her gün gelişmelere bakıyoruz. UEFA da maçların seyircisiz oynanması istiyor” dedi.

HERKES UYMAK ZORUNDA

Çarşamba günü Kulüpler Birliği ve kulüpler ile toplantı yapacaklarını açıklayan Özdemir, bu toplantıları da sıkça yaparak devam etmek istediklerini iletti. Kulüpler ile devamlı görüşme halinde olduklarını vurgulayan Nihat Özdemir, “Netice olarak karar sadece özerk olan TFF ve yönetimidir. TFF Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlara bütün kulüpler uymak zorunda. Uymayanlar için kararlar yönetmelikte yazmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.  Maçlar oynanırken, takımların sık sık test yaparak yollarına devam edeceklerini açıklayan Özdemir, “Pozitif çıkabilir. Onları ayıracağız. Diğerleriyle devam edeceğiz. Almanya, takımda 14 kişi kalsa dahi liglere devam etme kararı aldı. Ne yapıp, ne edip Bundesliga’yı bitirmek istiyorlar” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?