Prof. İnci; “Panik ve Rivayetler Virüsten Hızlı Yayılıyor”

Dünyada panik yaratan coronavirüs sebebiyle, İzmir Bornova Belediyesi Kültür Merkezinde, Akademi-Der. ve E.Ü.Yardım Derneği ile Bornova Belediyesinin işbirliğiyle düzenlenen panelde Oturum Başkanlığını yürüten Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, salgının geldiği noktayı verilerle anlattı. Prof.Dr.Ramazan İnci ise “Telaşa gerek yok. Tedbirlerimizi sonuna kadar alacağız/alınıyor. Ancak gereğinden fazla da telaş etmeyeceğiz” dedi. 

Prof. İnci; “Panik ve Rivayetler Virüsten Hızlı Yayılıyor”

Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı verilere göre; 17 Şubat itibariyle bin 669 kişi coronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 68 bin 500 kişiye ise virüs bulaştı. 2 bin 9 yeni olgu görülürken, 8 bin 96 hasta da iyileşti. İlk coronavirüslü hasta da iyileşenler arasında.

Prof. Dr. İnci, virüsün ölümle sonuçlanan yayılma hızının sadece yüzde iki olduğunu ifade ederek, Türkiye’de olgulardan yapılan laboratuvar incelemelerinde tek coronavirüs bile tespit edilmediğini vurguladı.

Coronavirüs haberlerinin gazetecilik açısından da incelemeye değer olduğunu söyleyen Kavaklı,” Haberde en önemli faktör doğruluktur. Uyarı önemlidir ama abartıldığında ve paniğe yol açtığında zarar verir. Gazeteci haberini tamamen araştırıp doğruluğunu test etmeden yayınlamamalıdır. Özellikle dış kaynaklara dayalı haberlerde daha da hassas olunmalıdır ” dedi. Coronavirüs olayında doğruların bazen çarpıtıldığını, ülkemizde tek vaka dahi görülmezken endişenin dozunun yükseltildiğini ifade etti.

Aşırı abartıdan panik oluşturuluyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ramazan İnci, paniğin en kötü düşman olduğunu belirterek, “Taşıyıcısını öldüren bir virüs hızla ölen virüstür. Çünkü virüslerin yaşaması canlı ortamlar/yapılar gerektirir.  Coronavirüs şu anda abartılacak kadar zararlı değildir ve ölüm oranı yüzde 2 düzeyindedir. Oluşturulan panik ve histeri durumu aşırı abartı ve korkudan. Ayrıca ırkçılık ve yabancı düşmanlığı tarafından da art alanda destekleniyor” dedi.

Panik ve rivayetlere dikkat edilmeli

Prof. Dr. İnci Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei’ nin yaptığı basın toplantısındaki açıklamasını da söyle aktardı: “Yeni tip Coronavirüs’un gen dizisini araştırmalarla tamamen tespit ettik ve Dünya Sağlık Örgütüyle paylaştık. Şu bilinmelidir ki; Virüs o kadar korkunç değil. Hastaları da taburcu etmeye başladık. Asıl dikkat etmemiz gereken, panik ve rivayetler! Panik ve rivayetler virüsten daha korkunç ve daha hızlı yayılıyor.. Sizin de desteğinizle bu virüsün üstesinden geleceğiz. ”

Çin mutfağında yarasa yer almıyor

Virüsün doğadan kaynaklandığını belirten Prof.Dr.Ramazan İnci, yarasa söylentileriyle ilgili olarak da, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei ‘den şu aktarımı yapıyor:”Yarasa çorbası içen Çinli kadının çektiği o video, aslında 2016 yılında Güney Pasifikte çekilmiş bir videodur. Yarasa, Çin Mutfağında ve sofralarında kesinlikle yer almıyor ”

En iyi çare el yıkamak

Wuhan’da görülen virüsün yüzde 2 ‘lik ölüm oranına karşılık H1N1 virüsünün yüzde 17.40; MERS’de 34.40 oranında olduğunu hatta başka virüs hastalıklarında bu oranlardan da yüksek olduğunu tablo halinde gösteren Prof.Dr.İnci, önlemleri de sıraladı ” En iyi çare el yıkamak. Kalabalık, virüs şüphesi olan ortamlardan uzak durmak ve bu ortamlarda maske takmak”

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?