SANAYİ BÖLGELERİ ÇARESİZ

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Engin Er, Bursa’daki Organize Sanayi Bölgeleri’nin denetimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Başkan Er, ” Organize Sanayi Bölgelerinde deprem denetiminde tam bir çaresizlik hakim” dedi.

SANAYİ BÖLGELERİ ÇARESİZ

ARDA EKİNER

Geçen yıl 1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren bir yönetmelik olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Başkan Er, ” Yapı denetim yönetmeliği ile alakalı tüm çalışmalar değişkenlik gösterdi. Ülkemizin neresinde bir sanayi bölgesi varsa bu sanayi bölgelerinde maalesef bu yönetmelik tam olarak uygulanamıyor. Bursa’daki Organize Sanayi Bölgeleri’ne baktığımızda arazide yapılan jeolojik ve jeoteknik çalışmalar kontrol edilmiyor. Halbuki bu bölgelerin içerisinde aktif fay hatlarının geçtiğini gene 2012 yılında Bakanlığın resmen yayınladığı haritalarda görüyoruz. Bu alanlardaki zemin etütleri ve sondajları kontrolsüz bir biçimde yapılmakta, hatta yapılmamakta” dedi.

BAŞI BOZUKLUK VAR

‘Su kuyusu açar gibi zemin sondajı yapabilir ve ardından kafanıza göre numune verebilirsiniz’ diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Er, “Arazi sondajları kesinlikle ve kesinlikle kontrol altında olmalıdır. Yapılan sondajın derinliği ve numune kontrol edilmelidir. Fakat bu ve buna benzer bir işleyen mekanizma maalesef göremiyoruz. Organize Sanayilerimizde bir vurdum duymazlık, başı bozukluk var. Türkiye’nin en önemli sanayi bölgelerini içerisinde bulunduran Bursa İlimizde bu kapsamda çaresizlik mevcut” ifadelerini kullandı.

HİZMETE HAZIRIZ

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Engin Er,”Allah korusun bir afet halinde Bursa sanayisi zarar görürse Türkiye’nin ekonomisi etkilenir. Binlerce insanımızın çalıştığı ortak yaşam alanı olan bu sanayi bölgelerimizde tüm kontrol mekanizmalarını uygulamaya sokmalıyız. Akademik Odalar olarak binlerce Profesör ve Doçentimiz var. Bu alanda uzmanlaşmış hazır insanımız var, bizim katkımız ve faydamız olur. İlimize, çevremize hizmet etmeyi amaçlamış insanlar olarak iş birliğine açığız” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?