Serdivan Belediyesi Pardus İle Her Yıl 400 Bin Tl Tasarruf Edecek

SAKARYA (İHA) – Sakarya’nın Serdivan ilçesinde belediye binası ve bağlı bulunan binalarda kullanılan hizmet ağındaki bilgisayarlar yerli ve milli işletim sistemi olan ’PARDUS’ ile donatılarak devlet bütçesine yıllık 400 bin TL tasarruf sağlamayı hedefleniyor.

Serdivan Belediyesi Pardus İle Her Yıl 400 Bin Tl Tasarruf Edecek

Serdivan Belediyesi, hizmet ağındaki bilgisayar sistemlerini milli işletim sistemi olan PARDUS ile değiştirerek, yıllık 400 bin TL tasarruf sağlayacak. Yerli ve milli hedefler doğrultusunda hareket ederek stratejik planlama yaptıklarını belirten Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli direniş çağrısı sonrası biz de kendi bünyemiz dahilinde bir eylem planı hazırladık. Bu plan kapsamındaki adımlarımızdan bir tanesi de; belediyemiz bünyesinde hizmet veren bilgisayarların işletim sisteminde değişikliğe gitmek oldu. TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli işletim sistemi PARDUS’a geçiş yaparak yerli ve milli teknolojik yatırımımıza sahip çıkarken, hizmet ve lisans bedeli olarak ABD menşeili firmalara ödenen ücretlerin de kendi bütçemizde kalmasını sağlayacağız” dedi.

“Veri tabanı güvence altına alınacak”

Türkçe yazılım tabanlı ve ücretsiz olması sebebiyle PARDUS’un teknolojik olarak dışa bağımlığı azaltacağını ve ekonomiye katkı sağlayacağını ifade eden Alemdar, “Ülkemiz her alanda olduğu gibi bilişim teknolojisinde de ne kadar güçlü olduğunu PARDUS ile gösteriyor. Bilgisayar programcılarımızın geliştirdiği yazılım sayesinde teknolojik olarak dışa bağımlığımız azalırken siber güvenliğimiz noktasında da daha korunaklı bir teknolojik altyapımız olacak. PARDUS sayesinde veri tabanımızı virüs ve zararlı yazılımlara karşı daha da güçlendirmiş olacağız” diye konuştu.

“Personele eğitim verilecek”

Eylem planı kapsamında PARDUS’a geçişin kademeli olarak devam ettiğine değinen Başkan Alemdar, PARDUS’un daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi için belediye bünyesindeki tüm birimlerin iş kollarıyla ilgili uygulamalarına entegrasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, güncellemelerin ardından tüm belediye personeline program ile ilgili olarak eğitim verileceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?