‘Seyyar’ yasağı esnafa iyi geldi

Kurban Bayramı öncesi seyyar satıcılara Şehreküstü, Fevzi Çakmak, Cumhuriyet, Setbaşı ve Atatürk Caddesi’nde tezgah açmalarına izin vermeyen Büyükşehir Zabıtası, esnafın yüzünü güldürdü.

‘Seyyar’ yasağı esnafa iyi geldi

Bilal KAYAALTI

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Bursalı esnafın ve vatandaşların şikayetlerine sessiz kalmadı. Şehrin merkezinde işporta tezgahı açanlara Ramazan Bayramı’na günler kala başlattığı yasağı Kurban Bayramı’nda da uygulaması, çeşitli vergiler başta olmak üzere, alım gücünün azalmasının etkisini derinden hisseden,  AVM’lerin kıskacında inim inim inleyen esnafa erken bayram yaptırdı.  Özellikle Şehreküstü Meydanı, Osmangazi Metro İstasyonu, Fevzi Çakmak, Cumhuriyet, Setbaşı ve Atatürk Caddesi gibi esnafın yanı sıra yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde seyyar satıcı izdihamının önüne geçmek için başlatılan uygulama esnafın işlerinin artmasını sağladı, ticarethane sahiplerinin ekonomik kaybına son verdi.

‘ZOR ŞARTLARDA TİCARET YAPIYORUZ’

İki bayram öncesi seyyar satıcıların açtığı tezgahlarda satışa sunduğu ürünlerin aynısını işyerinde satan ve 20 yıldırı Cumhuriyet Caddesi’nde esnaflık yapan Halit Vatansever, “Vatandaşın alım gücü azaldı, ekonominin durumu ortada. Esnaf zor günler geçiriyor, dükkan kiralarımız çok yüksek, vergi, SGK, belimizi büküyor, işlerimiz çok düşük. Bizler istihdamın önünü açanlarız, her iş yerinde iki üç eleman çalışıyor. Zor şartlarda ticaret yapıyoruz. Dükkânımızda sattığımız ürünü kapımızın önüne bayram öncesi işporta tezgahı açanlar daha ucuza satıyor.Esnaf zaten Kurban ve Ramazan Bayramı öncesinde iş yapıyor. Çarşılar bu iki özel günlerde dolup taşıyor. Şikayetlerimiz, feryadımız, önerilerimiz sonuç verdi. Büyükşehir Belediye Zabıtası, iki bayram öncesi önlemlerini aldı. Uygulamalar sonucunda işlerimiz arttı” dedi.

‘EKONOMİ CANLANIR’

Şehreküstü semtinde 40 yıldır konfeksiyon mağazası işleten  Ali Dağ ise şöyle konuştu: ‘Uygulama bize rahat nefes aldırdı. Esnaf vergisini, SGK primini ödeyemez durumda. Bu sıkıntılar ve çile yetmezmiş gibi Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi seyyar satıcılar belimizi büküyordu. Zabıtanın Ramazan Bayramı öncesinde başlattığı tezgah açma yasağı işlerimize olumlu yönde etkiledi. Meslektaşlarımızın işlerindeki artış iki katına çıktı diyebiliriz. Bizim kimsenin ekmeğinde gözümüz yok, esnafın olmadığı yerlerde Büyükşehir seyyarlara yer göstermiş. Şu hususun altını çizmek istiyorum, esnafın yüzünün gülmesi, çarşı alışverişinin devamını sağlar, ekonomiyi canlandırır” diye konuştu.

‘YEREL YÖNETİMLER ÇÖZÜM ODAKLI OLMALI’

Fevzi Çakmak, Osmangazi Metro istasyonu ve Şehreküstü’ndeki seyyar satıcıların yayalara zor anlar yaşatmakla birlikte ticarethane sahiplerini de ekonomik olarak sora soktuğunu ifade eden Remzi Çınar,  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin uyarıları dikkate alıp önlem almasının doğru bir adım olduğunu belirtti. Çınar, şunları söyledi: ‘Tabiri caiz ise aşağısı sakal, yukarısı bıyık ama devlete çeşitli vergiler veren, SGK pirimi ödeyen, eleman çalıştırıp maaşını nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünen esnafların çok zor durumda olduğunu biliyorum. Öte yandan işten atılınca ne yapacağını şaşıranların işportacılık yaparak ailesine katkıda bulunmak isteyenlerinde çaresizliği ortada. Bu işe bir çözüm getirilmesi gerekiyordu. Sonunda esnafın feryadını yetkililer duydu. Seyyar satıcılara zabıta, esnafın olduğu yerlerde tezgah açmasına izin vermeyerek doğru bir adım atmış, belirlenen yerlerde işportacılara da yer gösterilmiş oldu. Kısacası yerel yönetimler çözümün odaklı adımlar atmalı” şeklinde konuştu. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?