Sokak pazarları kayıt dışı esnaftır

Bursa Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu, pazarcı esnafının yaşadığı zorluklar ve kapalı pazarların önemini aktardı.

Sokak pazarları kayıt dışı esnaftır

ARDA EKİNER

Bursa Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu, “Esnafımızın ve aynı zamanda halkımızın menfaatleri doğrultusunda hizmet vermekteyiz” dedi. İki yıl önce göreve geldiklerini belirten Başkan Aksu, “Yıldırım’da belediyemizle mevcut pazar yerlerimizin üzerinin kapatılmasıyla alakalı ortak çalışma başlattık, Kapalı Pazar alanlarına önem veriyoruz sebebi ise, toplu kullanım alanlarıdır. Pazar yerleri sadece pazarcı esnafının ekmek yediği alanlar olarak görmemek lazım ” diye konuştu.

KAYIT DIŞINA DİKKAT

Bursa Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Aksu, “Sokak pazarları maalesef kayıt dışı esnaftır, Oda kaydı ya da vergisiz çalışan insanlardır. Bu da kayıt dışı ekonomi demek oluyor. KDV oranlarının bazı temel gıda ürünlerinde düşmesi faydalı oldu. Yumurta da yüzde 8’den yüzde 1’e düştü. Buna benzer dayanıksız tüketim mallarında bu KDV indiriminin azaltılmasını talep ediyoruz ” şeklinde konuştu.

HER PAZAR KÖYLÜ DEĞİL

Köylü pazarları hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Aksu, “Simsar olarak nitelendirilen algısız vergisiz birtakım esnafın açtıkları köylü pazarına halkımız dikkat etmeli. İnsanlar suiistimal ediliyor. Ne ürünlere itibar etsinler nede ismine itibar etsinler halkımız bu anlamda uyanık olsun. Bursa olarak Antalya ya bağımlı kalmamamız gerekir, Antalya’da sel oluyor bu anlamda biz etkileniyoruz. Seracılığın Bursa’da yaygınlaşması şart. Bunu Kütahya Simav başardıysa bizde başarabiliriz ” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?