TOFAŞ İSTEMEDİ GALATASARAY ÇIKTI

İstanbul’da oynanan Tofaş Basketbol Takımı, Solgar Vitamin Erkekler Türkiye Kupası çeyrek finalinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda Galatasaray Doğa Sigorta’ya konuk oldu. Pota altını savunamayan Bursa ekibi maçtan 98-91 mağlup ayrıldı.

TOFAŞ İSTEMEDİ GALATASARAY ÇIKTI

Fatih AKKUŞ

Karşılaşmaya hava atışında Muhsin‘in kazandığı topta Tofaş başlarken Dewayne White‘in iki sayılık basketiyle maçtaki ilk sayıyı bulan takım Bursa ekibi oldu. 7. dakikayı Tarik Phillip‘in basketi ile 5-7 önde geçen Tofaş 6. dakikada ise Sammy Mejia‘nın basketiyle 7-10 önde girdi. 4,47’de Tarik Phillip‘in kaptırdığı topta ev sahibi Galatasaray Doğa Sigorta‘nın hızlı hücumunda skor 13-10 oldu. Bu basketin ardından Tofaş Baş Antrenörü Orhun Ene mola aldı. Molanın ardından Muhsin Yaşar‘ın basketi ile fark bir sayıya düştü (13-12). 1,09 dakika kala Muhsin Yaşar’ın basketiyle 21-19’u bulan Tofaş son 32 saniyeye Matt Lojeski‘nin basketiyle 23-21 geride girdi. İlk çeyreğin saniyesinde Matt Lojeski‘nin üç sayılık basketi 1. çeyreğin skorunu belirledi Galatasaray Doğa Sigorta 25-24 Tofaş. İkinci çeyreğe ev sahibi ekip başlarken iki takım da ilk hücumlarından boş döndü. Galatasaray Doğa Sigorta ikinci çeyrekte Poythress‘in basketiyle ilk sayıyı bulan ekip oldu. Tofaş‘ta Muhaymin Mustafa 7,41’de takımının ikinci çeyrekteki ilk sayısını üreten isim oldu. Matt Lojeski‘nin pota altından bulduğu basket ile mavi-yeşilliler skoru 28-28 eşitliğe getirirdi. Skor 32-28 Galatasaray lehineyken 6,13’te Tofaş Baş Antrenörü Orhun Ene mola aldı. Molanın ardından Muhsin Yaşar‘ın faul atışlarından bulduğu iki sayı ile skor 32-30’a geldi. 4,50’de sarı-kırmızılı ekip farkı  sekiz sayıya çıkarttı (38-30). Berkan Durmaz 3,51’de farkı dört sayıya düşürdü (40-36). Son 30 saniyede Tarik Phillip‘in basketiyle Tofaş farkı beş sayıya düşürdü. İkinci çeyrek sonucu Galatasaray Doğa Sigorta 55-47 Tofaş

FARK AÇILINCA

Üçüncü çeyreğe Tofaş Muhaymin Mustafa‘nın basketiyle başladı. Üçüncü çeyrekte hücum anlamında ritmini bulamayan Tofaş 6. dakikaya 62-53 geride girdi. Dakikalar 4,3’yi gösterdiğinde fark 12 sayıyken (67-55) ev sahibi ekip mola aldı. Molanın ardından Tofaş hücumdan boş dönünce Poythress‘un basketiyle fark 14 sayıya çıktı (69-55). Sammy Mejia‘nın üst üste faul atışları sonrasında fark 11 sayıya düştü (73-62). Galatasaray iki hücumdan da boş dönünce Bursa ekibi Tofaş çok kötü oynadığı üçüncü çeyreği son saniyede Muhsin Yaşar‘ın basketiyle bitirdi. Üçüncü çeyrek sonucu Galatasaray Doğa Sigorta 73-64 Tofaş. Maçın son periyoduna Tofaş kötü başladı. Ev sahibi ekip 3,05 dakikalık süre içinde 6 sayı bulurken Tofaş bu sürede sayı üretemedi. 6,40’ta Tarik Phillip mavi-yeşilliler adına son çeyrekteki ilk sayıyı bulan oyuncu olurken skoru 79-66’ya getirdi. 6,17’de Muhaymin Mustafa‘nın basket faulü ile fark 11 sayıya indi (80-69). Ev sahibi ekip 4. dakika içinde üç üç sayılık basket buldu ve farkı 18 sayıya çıkarttı (86-71). Karşılaşmanın son dakikalarında Tofaş‘ın çabaları sonuç vermedi ve Bursa ekibi sahadan 98- 81 mağlup ayrılarak kupaya veda etti.

Salon: Sinan Erdem Spor Salonu

Galatasaray Doğa Sigorta: T. Webster, A. Harrison, A, Poythress, C. Korkmaz, E. Arar, C. Erdeniz, A. Olmaz, Z. Auguste, U. Tuğsal, G. Köksal, S. Aydın

 

Tofaş: Muhaymin Mustafa(7), Berkan Durmaz(11), Berk Uğurlu(0), Barış Ermiş(4), Batın Tuna(0), Dewayne White(2), Sammy Mejia(8), Bora Satır(0), Rion Brown(3), Matt Lojeski(9), Muhsin Yaşar(19) Tarik Phillip(18)

 

1.Çeyrek: Galatasaray Doğa Sigorta 25-24 Tofaş

 

2.Çeyrek: Galatasaray Doğa Sigorta 55-47 Tofaş

 

3.Çeyrek: Galatasaray Doğa Sigorta 73-64 Tofaş

 

MAAZERETİMİZ YOK

Solgar Vitamin Türkiye Kupası çeyrek finalinde deplasmanda Galatasaray Doğa Sigorta’ya 98-81 mağlup olarak kupaya veda eden TOFAŞ Basketbol Takımı’nda Başantrenör Orhun Ene karşılaşma sonrası değerlendirmelerde bulundu. Lige verilecek aradan sonra eksikleri giderip, sağlam bir şekilde dönmek istediklerini belirten deneyimli çalıştırıcı, “Oynadığımız oyunun bana göre mazereti yok. Bir şekilde maçı kazanmayı daha çok isteyen, kazandı. Ligde herkes fiziksel olarak zorlanıyor. Hem Avrupa kupası, hem Türkiye ligi. Ama bunun için de herkes bir şekilde daha fazla özveride bulunması lazım. Gayret etmesi lazım. Bugün kazanmak için hiçbir gayretimizin olmadığı için kaybettik” dedi. Türkiye liginde ve Eurocup’ta kendilerini önemli maçların beklediğini ifade eden Orhun Ene, “Şimdi ara var. Ufak sakatlıkları olan, ciddi sakatlıkları olan oyuncularımız var. Sakat sakat oynayan oyuncularımızın, sakatlığı nedeniyle oynayamayan oyuncularımızın da katılımıyla inşallah bu aradan sonra hem Türkiye ligi, hem Eurocup’ta çeyrek finalde önemli bir mücadele bizi bekliyor. İnşallah oraya eksiklerimizi gidermiş, sağlam bir şekilde tam kadro çıkarız” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?