YANLIŞI HAYKIRACAK İNSAN YETİŞTİRMELİ!

Dernek Bursa Temsilcisi Mehmet Yılmaz, “Ne zaman ki düşünmeyi bir tarafa bıraktık ve itaat et rahat et kültürüne uygun yaşamaya başladık. Neden yeniden aydınlanma? Çünkü, aydın içinde bulunduğu zamanın gerekliliklerine göre çözüm üretir” dedi.

YANLIŞI HAYKIRACAK İNSAN YETİŞTİRMELİ!

ARDA EKİNER

Yeniden Aydınlanma Derneği tarafından düzenlenen, “Türkiye’ye göç edenlere halkın bakışı“ adlı geniş kapsamlı çalışmanın sunumu gerçekleştirildi. Ördekli Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıya Yeniden Aydınlanma Derneği Bursa Temsilcisi Mehmet Yılmaz, İyi Parti Bursa İl Başkanı Uz. Dr. Yahya Bahadır, İyi Parti Bursa Milletvekili ve Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Dernek Genel Başkanı Halil Konuşkan, Av. Ruhittin Sönmez, İyi Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı İlay Aksoy, İyi Parti Danışma Kurulu Üyesi Dr. Sakin Öner,  Prof. Dr. Atila Bitigen ve Yeniden Aydınlanma Derneği üyeleri katıldı.

AYDIN ÇÖZÜM ÜRETİR

Yeniden Aydınlanma Derneği Bursa Temsilcisi Mehmet Yılmaz, “Milletleri millet yapan kültürdür. Bu kültür kubbesini ayakta tutan Aydınlar, düşünürler, sanata adanmış ömürleri olan sanatkarlar insan içerisinde yaşadığı toplumun bir parçasıdır. Kendi toplumunun ötesine geçemezler. İnançlarımız, kaygılarımız, üzüntülerimiz ve beklentilerimiz içinde yaşadığımız toplumun dışında başka bir şey değildir. Ne zaman ki düşünmeyi bir tarafa bıraktık ve itaat et rahat et kültürüne uygun yaşamaya başladık. İşte o zaman davayı yolda bıraktık. Neden yeniden aydınlanma? Çünkü, aydın içinde bulunduğu zamanın gerekliliklerine göre çözüm üretir. Ülkemiz bugün yeni bir göç dalgası ve kriz ile karşı karşıya. Görülen yanlışlıkları korkusuzca haykıracak insanları yetiştirmemiz gerekir. Burada bulunan herkes bu vasfı üzerinde bulunduruyor, yeniden değerli katılımcıların tümüne teşekkür ederim“ diye konuştu.

PROBLEMLERİN HABERCİSİ

İyi Parti Bursa İl Başkanı Uzman Doktor Yahya Bahadır da, “Suriye iç savaşının başladığı tarihten bugüne ülkemize göç eden sığınmacıların Türkiye içerisinde farklı bir etnik yapı oluşumu ve geleceğe dair bir sosyolojik problemin habercisi konumundadır. Türkiye’ye göç edenler sığınmacı veya mülteci olarak toplumun içerisine sokuldu. Burada Türk halkının duyduğu hassasiyetleri kendine bir görev edinmiş ve bununla alakalı çalışma yürütmüş Yeniden Aydınlanma Derneği’ni tebrik ediyorum“ diye konuştu.

ÇÖZÜM İÇİN KONUŞMA

İyi Parti Bursa Milletvekili ve Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ise,“ Türkiye kendi kodlarından kopmadan sorunlarını çözmeli. Yani tüm paydaşları ile temas halinde olarak olmalı. Bu da konuşmayı gerektirir. Fakat şuan konuşan bir Türkiye yok. Umutsuz değiliz, potansiyelimiz var. Türkiye’nin entellektüel sermayesine inanıyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen bir yükseliş yakalayacağız“ ifadelerini kullandı. Programın devamında yerel yönetimlerde uygulanan Suriye politikası, Suriyeli sığınmacıların eğitimi ve göçün toplum sağlığı üzerindeki etkisi konularında katılımcı sunumları yapıldı. Etkinlik sonunda da tüm katılımcılara plaket verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?