Arda EKİNER
Arda EKİNER
ardaekiner@kentgazetesi.com
Bir bütün devletin bölünüşü – 28 Temmuz 2019
  • 0
  • 28 Temmuz 2019 Pazar
  • +
  • -

İki milyondan fazla kişinin öldüğü Kore Savaşı 27 Temmuz 1953’te sona erdi. Ateşkes anlaşması Panmuncon’da imzalandı. Bu ateşkes anlaşması ile aslında Kore resmen 2’ye bölünmüştü…

Halkımız arasında kimilerine göre NATO’ya giriş vizemiz olan Kore savaşında son adım olan ateşkes anlaşmasının seneyi devriyesi 27 Temmuz. Türkiye, TBMM onayı olmadan Kore Savaşı için asker gönderdi. Bu kararı almadaki en büyük etken, dönemin Demokrat Parti hükümetinin Sovyetler Birliği tehdidine karşı NATO’ya katılabilme fırsatıydı. Hatay’ın İskenderun limanından yola çıkan ilk ekip 12 Ekim 1950 Pusan Limanı’na vardı. İmparatorluk bakiyesi olan genç Cumhuriyetin miğferleri bu sefer Asya’da direk kendi beka mücadelesi için olmasa bile Güney Kore’nin hürriyeti için başka coğrafyadaydı.

10 Kasım 1950’de Türk güçleri Taegu’dan ayrıldı ve 21 Kasım 1950’de Kunuri’ye ulaşarak ABD 9. Kolordusu’nun sağ kanadına konuşlandı. Kore savaşına 4500 kişilik kuvvetle katılan ülkemiz savaşın hemen ardından Türkiye 1952 yılında NATO üyesi oldu.

Aslında o tarihten bu tarihe değişen pek bir şey yok, o dönemi ele alırsak Kominist Çin ve Sovyetler Birliği Kore yarımadasının Kuzey kısmını açıktan destekledi ABD’nin başı çektiği ülkemiz Türkiye’nin de destek verdiği bazı ülkeler Güney Kore safında idi. Sonuç olarak çok kez dünyanın farklı coğrafyalarında gördüğümüz aynı senaryo tekrarlandı ve aynı milletten olan tüm özellikleriyle birbirlerinin kan akrabası olan bir millet resmen ikiye bölündü.

Umarım yakın ve orta vadeli dünya geleceğinde ne savaş olur nede merkezi güçler hegamonyaları için milletleri böler, parçalar ya da yok ederler.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?