Arda EKİNER
Arda EKİNER
ardaekiner@kentgazetesi.com
Doğaya karşı imtihanımız devam ediyor – 29 Temmuz 2019
  • 0
  • 29 Temmuz 2019 Pazartesi
  • +
  • -

Düzce’deki sel felaketinden sonra bugün hala kara haberler gelmeye devam ediyor. Yani bir ülke olarak doğa ile olan imtihanımız hala devam ediyor. İnsan aslında doğaya hakim gibi görünür nedeni ise hep kendi amaçları için doğa dediğimiz varlığı kullanmıştır. Yangın, sel ve deprem gibi can alıcı aileleri yıkıcı olayların ardından kızmamız gereken aslında doğa mı? İnsan doğa olmadan ne yapabilir ki insan doğadan ayrı bir şey değildir. Doğa’nın bir alt kümesidir. İnsan sadece hakim olduğunu sanır ama hakimiyet kuran birisi kendisini öldürmez.

 

KISA VADEDE DOĞA, UZUN VADEDE BİZ HAKİMİZ

Bir deprem anında ya da bir selde kaderimize razı bir biçimde beklerken belki de oraya buraya kaçışırken aslında hakimin kim olduğu apaçık ortada ama insan olarak doğayı da olumluya empoze etme şansımız var.  Elimizdeki kumandayı hırsla kullanırsak ondan aldığımızı çok haşin bir biçimde bizden yıkıcı etkileriyle geri alıyor. Kaçak bir yapı ile denetimsiz biten bir inşaatı üzerimde tutmam anlayın artık diyor aslında bizimle aynı dili konuşabiliyor. Dere yatağına yapacağınız en ufak bir barakayı dahi yer yutarım diyor aşırı sağanak yağışlı bir günde de bu sözünü tutuyor. Çaresizlik yok biz fikir sahibi insan ırkıyız, dediğim gibi olumluya empoze etmekten başka şansımız yok yani nedir peki bu olumluya empoze etmek.
 

İSTEKLERİNE UYALIM 

İnsanoğlu doğacak bebeğin ne renk gözlü olacağını bile kromozomlarıyla oynayarak belirliyor. Çok büyük bir mesele değil aslında, bu doğa dediğimiz şeyin çeşitli kırmızı çizgileri var gel bunları yerine getir gelip geçicisin ona göre yaşa diyor, bizde bu konuda doğa ile bir mutabakat yapmalıyız diyorum. Geçen ay Kaliforniya eyaleti Los Angeles şehrinde 7 küsür olarak belirlenen depremde kimin burnu kanadı duyan var mı ?

Giden canlarımız umarım son olur, doğa ile orta yolu bulmalıyız yoksa bu imtihan bitecek gibi görünmüyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?