Arda EKİNER
Arda EKİNER
ardaekiner@kentgazetesi.com
Modern çağın bayram tatili – 10 Ağustos 2019
  • 0
  • 10 Ağustos 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Bayramlar eskiden akrabaların bir araya geldiği, özlem giderildiği tadına doyulmaz günler demekti eski ile yeni bayramların devamlı karşılaştırılması nedendir, Şimdi değişti mi ?

Yoğun çalışma hayatının getirdiği aşırı stresle beraber artık bayram tatili insanlar için bir kaçış, ara verme tatil köyü anlamına mı geliyor, Çocuklar bile bayramın sadece tatilden ibaret olduğunu sanıyorlar. Eski bayramlar gelenekleri bakımından bu günkü bayramlardan farklıydı. Televizyonlar, bilgisayarlar, cep telefonları yoktu. Aileler, akrabalar, uzaktaki yakınlar bir araya gelirdi ve eğlenceler düzenlenirdi.

Sonrasında gelen bayram sabahında ailece yapılan kahvaltının tadına doyulmazdı. Kurban bayramında her aile gücü yettiği ölçüde kurban kesmeye özen gösterirdi. Kesilen kurbanların etlerini ihtiyacı olanlara dağıtmak önemli bir hayır işiydi. Bu aslında toplumsal bir işlevi de yerine getirmekteydi. Sosyal toplumun en önemli yönü birbirine yardım eden bireylerden oluşmasıdır. Bayramlar da bu açıdan insanlara bu imkânı sağlayan bir işlev görmektedir. Hepimizin söylediği çok bilinen bir cümle vardır: ´Bayramların eski tadı yok.´ Dünün çocukları bu günün yetişkinleri olarak bizler de bunu düşünüyoruz ve söylüyoruz, bizim anne babalarımız da. Demek ki her kuşak için aynı şey geçerli. ´Önceki bayramların tadı artık yok.´ Ama sanki bayramlar günümüzde iyiden iyiye tatsızlaştı gibi

Eski’nin etkisinde kalmak mı acaba bu Bayram’a yüklediğimiz anlam burada belirleyici rol oynuyor. Herkesin hayat tarzı, yaşam şekli bayram tatili’ni nasıl gerçekleştireceği ile ilintili.

Günümüzde sadece bayramların adı bayram olarak mı kaldı, yaşça büyük olanların görüşüne göre, Gelenekler de eski önemini ve değerini kaybetti. Kültürlere ve toplumlara değer katan sahip oldukları gelenek ve göreneklerdir. Eskiye ait bazı değerlerin yaşatılması ve kazandırdıklarına sahip çıkılması gerekirken bizler günümüzde bu güzellikleri unutuyoruz ve unutulmasına da seyirci kalıyoruz. Umarım Bayram değerimizi kaybetmemişizdir, iki farklı düşünce hakim bazı insanlara göre de insanların yaşam alanlarını değiştirerek farklı bir bölgede kısa da olsa bir tatil yapması.

POPÜLER KÜLTÜRÜN BAYRAMA ETKİSİ

Her iki görüşe de saygım var fakat popüler kültürün bayramı da etkilemesine inanan varsa hala büyük yanılgı halinde. Popüler kültür artık tüketimle beraber bayramlarımızın anlamını da değişirdi.  Eskiden küçücük hediyelerle mutlu olan insanlar artık hep daha fazlasını, hep daha iyisini, hep son modelini istemekte ve tüketimin artmasıyla doğru orantılı olarak giderek artan bir doyumsuzluk ve mutsuzluk yaşamaktalar. Kabul etmeliyiz ki artık bir tüketim toplumu olduk. Sadece daha fazla tüketirsek mutlu olacağımızı sanıyoruz. Oysa eldekinin değerini bilmeden sahip olunan her fazla şey mutsuzluklarımız da artırıyor.

Bayramlar aslında yardımlaşmanın, paylaşmanın, birbirine sahip çıkıp kol kanat germenin ve karşılıksız, çıkarsız vermenin teşvik edildiği özel günlerdir. Bu özel günlerin özelliklerini çıkarıp attığımızda geriye sadece içi boş kavramlar kalır ki işte popüler kültürün yaptığı da budur. Herkese iyi bayramlar dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?