Arda EKİNER
Arda EKİNER
ardaekiner@kentgazetesi.com
Olay tabela değil… – 7 Temmuz 2019
  • 0
  • 07 Temmuz 2019 Pazar
  • +
  • -

Son 10 yılda 76 Belediye Meclisinin yabancı dillerdeki tabelalar ile ilgili aldığı karar, devlet yöneticilerinin konu özelindeki hassasiyeti hatırlandığında kanun var ama işlerliği konusunda kafalar karışık. Tartışmaların fitilinin ilk ateşlendiği bölge aslında bize uzak, güney sınırımızda ki metropol olma yönünde hızlı göç ve çeşitli bölgesel şartlardan dolayı süratli büyüyen illerimiz.

Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Kilis ve Adana gibi illerimizden yükselmişti aslında ilk küçük şikayet sesleri. Türkçe dışındaki tüm dünya dillerini kapsayan led pano (elektrikli), tabela, görsel ve tümünü ilgilendiren yansıtmalarda vergilendirme sistemi değişimine gidildi. Özellikle devlet kademesindeki yöneticilerin Türk dilinin kullanımı, yaygınlaşması konusundaki hassasiyeti ile beraber ki gayet doğru bir uygulamaydı bu yürürlüğe konulan.

O dönemde Resmî kurumların tabelalarına standart getirileceği anlatılırken“Tabelaların renkleri, boyutları, yazı karakterleri standart olacak. Her bakanlık farklı renkte tabela kullanabilecek ancak o bakanlığı ait bütün birimlerin tabelaları aynı renkte olacak” ifadeleri kullanılmıştı.

Fakat ülkemizin son yıllarda biraz özel bir durumu var. Güneyde yaklaşık 8 senedir devam eden Suriye iç savaşından ülkemize gelen, bu süreçte iş kuran istihdam yaratan çeşitli savaş maduru göçmenlerimiz ile ilgili adaptasyon aşamasında sorun mu var acaba?

Kar topu çığ misali önce güney illerimizden sesler yükselmeye başladı ardından esen rüzgarlar ülkenin batısında kadar bu şikayetleri taşıdı hatta, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kızıltepe ilçesinde zabıta ekipleri yüzde 75’i Türkçe olmayan tabelaları söktü.

İş yeri sahipleri, yeni açılacak iş yerlerinde Arapça yazılara izin verilmeyeceği yönünde uyarıldı.

Ortak bir dil veya işaret sistemine ve birlikte kabul edilmiş yaşam kurallarına, yani ortak standart normlara ihtiyaç duymak kadar doğal bir şey olamaz. İnsanların yaşam alanları çok farklı yerler coğrafyalar olabilir fakat ortak müşterekler üzerinde buluşmak mesela dil ki en önemlisi budur çok hayatidir.

Toplum kurallarının içselleştirilmesi sağlam zeminler üzerinde tutulması buna riayet edilmesi bile dil’den geçer.

Standartlar çok önemlidir gelişimini tamamlamış toplumlara çok değil şöyle biraz göz kaydırırsak zaten bahsi geçen konumuz belirgin bir şekilde otaya çıkacaktır.

Gelişimini tamamlamış coğrafyalarda standardizasyon sabittir tavize asla açık değildir, standardizasyon medeniyettir.

Türkçe’nin bir kuşatma altında olduğunu ve TDK’nın dikkatleri bu tehlikeye çekmek istediği gerçeğini de göz önünde bulundurursak olay’ın sadece tabela olmadığını anlamamız gerekir diye düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?