Arda EKİNER
Arda EKİNER
ardaekiner@kentgazetesi.com
Silahın kadar konuş – 23 Ağustos 2019
  • 0
  • 23 Ağustos 2019 Cuma
  • +
  • -

Dünya dengeleri, siyasi ve politik ilişkileri bile yönlendiren aynı zamanda En çok katma değer getiren ihracat kalemi olan silah..ve insanın silahla olan sorunsalı.

Cumhurbaşkanı’nın son yıllardaki yerli ve milli kararlılığını en çok neden silah sanayisinde belirgin bir şekilde hissediyoruz dersiniz? Aynı zamanda 2023 hedeflerimiz arasında neden şifaen ifade edilen hedeflerimizin başında milli tank, milli uçak gemisi ve hatta olabiliyorsa milli savaş uçağı bulunmakta. IHS’nin Global Savunma Ticareti Raporu’na göre dünyada savunmaya ayrılan bütçe 2010’da 40 milyar dolarken, bu rakamlar 2014’te 64 milyar dolara ulaştı. Silah satan ülkelerin en büyük pazarı Orta Doğu. Orta Doğu’da önümüzdeki 10 yıl içinde 110 milyar dolarlık bir silah satışı pazarı olduğu belirtiliyor.

En çok silah satan ihracat girdi kalemi silah sanayisi sayesinde kabaran ülkelere şöyle bir dönüp bakarsak cevabı orada göreceğiz. En çok satanlar aslında dünya üzerinde en zengin olan ülkeler. Halkları müreffeh seviyede yaşayan, pasaportları en kuvvetli ülkeler silahı en çok satan ülkeler. Bizim durum biraz gecikme ile birlikte aslında şu an iyiye gitmekte. En son duyduğum haber Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport ile Türk savunma sanayi şirketi Baykar Savunma arasında kurulan ortak şirketin ilk proje üzerinde çalışmalara başladığı belirtildi. Çok uzun bir geçmişimiz olmasa bile bu kulvarda artık var olabilmemiz umut verici ve gururlandırıcı, işin gurur kısmı bir yana para edecek ve katma değeri yüksek işlerin içerisinde olmak en güzeli. Tonlarca fındık satarak bir arpa boyu yol alamadığımız bu sistemde zaten zaman bizi bu tarz ticari iş birliklerine mecburen itecekti. Savunma sanayinde atılacak olan adımlar ne kadar artarsa, hem caydırıcılık açısından gerçekleştireceğimiz eylemlerde proje ortaklarına ihtiyaç duymayız, hem de ihracat kaleminde en büyük girdiyi silahtan elde etmiş oluruz.

Zaten, dünyada yüksek perdeden konuşan ve devamlı direktif verircesine ifade tarzına sahip ülkelere şöyle bir bakalım hemen hepsi silah üreten satan ve buradan kanaldan zenginliklerine zenginlik katmış ülkeler, yani silahı kadar konuşan ülkeler.         

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?