Av. Veysel Tayyar
Av. Veysel Tayyar
veyseltayyar@kentgazetesi.com
“Ayrı ayrı, hep birlikte.”
  • 0
  • 25 Mart 2020 Çarşamba
  • +
  • -

“Bundan yaklaşık iki hafta önce İdlib’de 36 vatan evladımız şehit oldu. Onlar maaşlı asker, gerekirse ölecekler tabi diyenler vardı. Ya da yüreği dayanmadığı gerekçesiyle televizyonunun kanalını değiştirenler.

Bugün korona adında bir virüs can almaya başlayınca herkes tatlı canını koruma telaşına düştü.

Demek ki arkadaşlarım, ölüme yürümek o kadar da kolay değilmiş. Kolay olan, sıcacık yuvasında çayını yudumlarken izlediği haberler hakkında yorum yapmakmış.

Günlerdir sağlık çalışanlarımız için balkonlarımızdan moral alkışı tutuyoruz. Takdir ediyor ve destekliyorum.

Ancak yıllardır ülkeyi içeride ve dışarıda koruyan asker ve polis teşkilatımızı bugüne kadar böyle içten alkışlamadığımız için duyduğum üzüntüyü belirtmek istiyorum.

Kendi hayatlarından vazgeçip korkusuzca ölüme yürüyen askerimize, polisimize, sağlık personelimize, itfaiye erlerimize selamlar olsun.

Ayakta alkışlıyorum.”

***

Çok kıymetli okurlarım.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koronavirüs salgınıyla mücadelemiz topyekûn devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sürdürülen mücadelen bahsederken kullandı bu tabiri:

Ayrı ayrı, hep birlikte.

Herkes kendisini yakınlarından ve çevresinden izole ediyor, sosyal mesafe kuralı gereği hiç kimseyle yakın temasta bulunmuyor. Ancak bunu tüm ülke hatta tüm dünya birlikte yapıyor.

İlk kez bu kadar uzak ve aynı zamanda bu kadar omuz omuzayız anlayacağınız.

Ayrı ayrıyız ama hep birlikteyiz.

***

Bugün, siz değerli okurlarım için karantina koşullarına uymamanın yaptırımlarından ve  yeni alınan bazı hukuki tedbirlerden bahsedeceğim.

KARANTİNANIN İHLALİ!

Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi uyarınca; bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Ayrıca bu kişiler hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefetten işlem yapılarak 3.150 Türk Lirası para cezasına da hükmedilir.

KISMÎ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

İçişleri Bakanlığı’nın 22.03.2020 tarihinde yayınladığı Ek Genelge ile birlikte 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi.

Cümlenin lafzından anlaşılacağı üzere yasak iki farklı kesimi kapsıyor. Birincisi 65 yaş ve üstü tüm kişiler, ikincisi ise 65 yaşın altında dahi olsa kronik rahatsızlığı olanlar.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede; ikametlerinden ayrılmalarına yasaklama/kısıtlama getirilen 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar arasında olan ancak yürüttükleri görev nedeniyle bazı istisnalar getirildi. Buna göre yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç olmak üzere hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri, vb kamu görevlileri/kamu hizmeti yürütenler ile eczacılar, valilik/kaymakamlıklar tarafından yasaklama/kısıtlama kararlarına belirtilen kapsamda olmak üzere istisnalar getirildi.

Söz konusu genelge kapsamında olan vatandaşlardan yasakların yürürlüğe girmesi ile kendi ikameti dışında bir yerde olanlar başta olmak üzere seyahat etmesi/evden çıkması zorunlu olanların 155, 156, 112 acil arama hatları üzerinden taleplerini iletebileceği belirtildi.

İCRA TAKİPLERİNİN AKIBETİ

22.03.2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile icra ve iflas takiplerinin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

COVID-19 salgın hastalığının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında; bu Kararın yürürlüğe girdiği tarihten 30/4/2020 tarihine kadar, nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına ve bu çerçevede taraf ve takip işlemlerinin yapılmamasına, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınmamasına ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesine karar verildi.

Adı geçen karar yayımı tarihinde (22.03.2020) yürürlüğe girdi.

Kararın hükümlerinin Adalet Bakanlığı tarafından yürütülmesine karar verildi.

Çocuk teslimine veya kişisel ilişki tesisine ilişkin takipler durmuş bulunsa da mahkemelerin vereceği ihtiyati tedbir kararlarının infazına devam edilebilecek.

Borçlu yine de ödeme yapmak isterse ilgili icra müdürlüğüne gitmesi halinde yapacağı ödeme icra müdürlüğünce kabul edilecek ve alacaklı hesabına aktarılacak.

Şayet borçlu yaptığı ödeme ile borcu sonlandırıyor ise alacaklının yahut vekilinin yazılı olarak talepte bulunması halinde borçlu aleyhine mevcut hacizlerin kaldırılmasına karar verilebilecek.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?