Av. Veysel Tayyar
Av. Veysel Tayyar
veyseltayyar@kentgazetesi.com
Bir Senede Neler Oldu: 2019
  • 0
  • 01 Ocak 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Bir Senede Neler Oldu: 2019

Yeni yılın ilk gününden, 1 Ocak 2020 Çarşamba sabahından tüm okurlarıma merhaba. 2020 yılın hepimize sağlık ve afiyet getirmesini diliyor,küçük çocukların ölmediği, biz büyüklerin susmadığı, kadın cinayetlerinin son bulduğu, savaşın değil barışın hâkim olduğu bir sene olmasını temenni ediyorum.
Geriye dönüp baktığımızda bir senenin su gibi akıp geçtiğini hepimiz fark ediyoruz. Geçiyor geçmesine ama bize neler getirip bizden neler götürdüğünü iyice bir düşünmek gerekiyor. Yeni gelen senenin eskisinden daha güzel olması için bir önceki sene yapılan hatalardan dönülmesi ve eksik bırakılanların tamamlanması gerektiği şüphesiz. Öyleyse birer vatandaş birer birey olarak başımızı iki elimizin arasına alıp geçtiğimiz senenin diğerleriyle mukayesesini yapmak ve daha iyi günler için bir an önce harekete geçmek hepimizin yegâne görevi. Ben bugünkü köşemi 2019 senesinde ülkemizde yaşanan bazı önemli gelişmelere ayırıp sizleri bu hususta bilgilendireceğim.
***

  • Yerel seçim..Geçtiğimiz sene en büyük değişikliği belediyelerimiz yaşadı. Mart 2019 yerel seçimleri sonrası Türkiye’nin beş en büyük şehrinden üçünün belediye başkanlığına ana muhalefet partisinin göstermiş olduğu adaylar seçildi. Bana kalırsa bu değişim yılın en radikal olaylarından biriydi. Ancak ülkeye artıları ve eksilerini tartışmak için henüz erken.
  • Birinci Yargı Paketi..24 Ekim 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile birlikte “Birinci Yargı Paketi” olarak adlandırılan paket değişiklikler yürürlüğe girmiş oldu. Bununla, başta hukuk fakültelerinin beş seneye çıkarılması ve avukatlıkta sınav şartının getirilmesi olmak üzere hukuka dair pek çok yenilik hayatımıza girdi. Getirilen yeniliklerin çoğu yargının yükünü hafifleterek uyuşmazlıkların hâkim önüne gelmeden çözülmesine hizmet etmektedir.
  • Kadın Cinayetleri..İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kasım ayında açıkladığı verilere göre 2019 yılında Türkiye’de 299 kadın cinayete kurban gitti. O açıklamadan bugüne kadar geçen iki ayda ülkede her gün en az bir kadının canice katledildiğini düşünürsek 2019’un bilançosu bir hayli ağır demektir. Namusu şerefi bahane edip cana kıyan bu canilerin yeteri kadar caydırılmadığı bir sene yaşamışız demek ki.
  • Emine Bulut..Kadın cinayetleri sayısının 300’ü aştığı bir dönemde yine bir kadını katleden Fedai Baran’ın yapılan yargılamasında akıl almaz bir indirim uygulandı. Mahkeme, eski eşini çocuğunun gözü önünde boğazından bıçaklayarak öldüren katilin iyi hal sergilediğinden bahisle kendisini ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına değil, müebbet hapis cezasına çarptırdı. Verilen karar 2019 yılına unutulmamak üzere kaydedildi.
  • Kaşıkçı CinayetiDavası..Basın ve ifade özgürlüğüne düşürülen kara leke Kaşıkçı Cinayeti hakkındaki dava 2019 senesinde sonuçlandırıldı. Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili yargılama sonrası hiç beklenmedik kişiler cezalandırıldı, hiç beklenmedik kişiler aklandı. Türk yetkililer verilen kararın akıllardaki soru işaretlerini kaldırmaya yetmediğini belirtti.
  • İcra ve iflas ilanlarının ilanı..Şüphesiz geride bırakılan yılın en önemli hadiselerinden birisi icra ve iflas ilanlarının yerel gazetelerdeki yayınının kaldırılmasının gündeme gelmesiydi. Bu kararın alınması demek yerel çapta birçok gazetenin kapatılması anlamına gelmekteydi. Konuyla ilgili başlatılan çalışmada yapılan toplantılar sonrası Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Adalet Bakanlığı ile kurduğu temaslarda konunun önemini arz etti. Verilen mücadelenin sonucu olarak ilanların yerel gazetelerdeki yayınının kaldırılması konusundaki düzenleme torba yasadan çıkarıldı.

***
2019’un önde gelenleri bunlardı. Umarım yeni yıl iyilikler, esenlikler getirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?